ظروف مسی زودتر زنگ میزند یا ظروف آهنی؟ فکرکنید علوم ۹۷-۹۸

ظروف مسی زودتر زنگ میزند یا ظروف آهنی؟ فکرکنید علوم نهم ۹۷-۹۸

حل فکر کنید ظروف مسی زودتر زنگ می زند یا ظروف آهنی چرا ظرف های اهنی از طرف های مسی زود تر زنگ میزنند

ظروف مسی زودتر زنگ میزند یا ظروف آهنی؟

اگر کلاس نهمی هستید، حتماً حل فکر کنید ها و فعالیت های علوم نهم برای تان چالش محسوب می شود. در یکی از صفحات علوم نهم به سوال ظروف مسی و آهنی می رسیم که در زیر پاسخ داده شده است.

فکر کنید : در شرایط یکسان ظروف مسی زودتر زنگ می زند یا ظروف آهنی؟ چرا؟

جواب فکر کنید ظروف مسی یا آهنی :

ظروف آهنی زودتر زنگ می زنند چون واکنش پذیری آهن با اکسیژن بیشتر است.

و همچنین اگر در معرض اب قرار گیرد زود زنگ میزند ولی مس یکی از فلزاتی است که مقاومت بالایی در برابر واکنش های شیمیایی دارد.

و تنها در صورتی که برای مدت زمان زیادی در معرض هوا و یا آب دریا قرار بگیرد، زنگ می زند.

زنگ‌زدگی: نتیجه انجام واکنش‌های شیمیایی در آهن در حضور دو ماده آب و اکسیژن است که منجر به ایجاد اکسید قرمزرنگی در سطح آن می‌شود.
فرآیند زنگ‌زدگی یک واکنش الکتروشیمیایی است. به عبارت دیگر در این فرآیند در محلولی که بین الکترود یا قطب الکتریکی و الکترولیت، یک ناقل الکترونی وجود داشته باشد، یک واکنش شیمیایی انجام می‌شود.

در فرآیند زنگ‌زدن، با انتقال الکترون‌ها از آهن به اکسیژن، این واکنش الکتروشیمیایی آغاز می‌شود: الکترولیت‌ها در کنار آب، فرآیند خوردگی در سطح آهن را تسریع می‌کند همان‌طور که در سرمای زمستان به علت نمک‌پاشی در سطح جاده‌ها، زنگ‌زدگی در سطوح فلزی وسایل نقلیه‌ای که در راه‌ها تردد می‌کنند نیز به مراتب بیشتر است.

در آزمایشی قصد داریم به کمک راهکاری ساده نقش عوامل مختلف مانند سرکه، آب و آب اکسیژنه را در تسریع فرآیند زنگ‌زدگی فلزات مورد بررسی قرار دهیم.برای انجام این آزمایش به مقداری سیم ظرفشویی، یک ظرف شیشه‌ای و مقداری آب، سرکه و مقداری محلول سفیدکننده نیاز دارید.
ابتدا سیم ظرفشویی را داخل ظرف شیشه‌ای قرار دهید. سپس درون ظرف مقداری آب بریزید تا آب به طور کامل روی سیم ظرفشویی را بپوشاند.مقدار کمی سرکه و مقداری هم محلول سفیدکننده به آب درون ظرف اضافه کنید. ظرف را برای چند ساعت در گوشه‌ای قرار دهید و آنچه در ظرف اتفاق می‌افتد را به دقت زیر نظر قرار دهید.مشاهده می‌کنید پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی سیم ظرفشویی زنگ می‌زند و می‌توانید آثار ناشی از زنگ‌زدگی را بخوبی در سطح سیم ظرفشویی ببینید.

همچنین در پرتال دکتر سلام بخوانید :

جواب فعالیت های علوم نهم فصل

محمد امین اکرمی

۱۸ مهر ۱۳۹۷

مطالب پیشنهادی