جالب ترین باغ سنگی در استان کرمان

جالب ترین باغ سنگی در استان کرمان

 باغ سنگی از  جالب ترین مناطق گردشگری در ایران است. این باغ در سیرجان قرار دارد.به این درختان به جای میوه سنگ آویزان شده است. این درختان نابارور شده اند و دیگر ثمری نمیدهند. در ادامه با داستان مربوط به زیباترین و خاص‌ترین درختان سنگی دنیا آشنا شوید.

باغ سنگی که شاید بتوان درختان آن را نمونه‌های خوبی از هنر مفهومی برشمرد، در ۴۵۵ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان و در نزدیک روستای بلورد قرار دارد و نشانه اعتراض مردی است که روزگاری از راه همین درختانی که حالا خشک شده اند و نابارور، روزگار می گذرانیده است.
درختانی که باروری‌شان ختم به رویش سنگ از دل شاخه‌هایشان است، سنگ‌هایی که روزگاری در کسوت واژه ‌های ناگفتنی پیرمردی بی زبان به کمک او آمده‌اند و روی شاخه‌ها سوار شده اند.
این باغ بی شک از زیباترین و خاص‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان کرمان و صد البته کشور محسوب می‌شود و قطعا نمونه آن را در هیچ جای دیگری نخواهید دید.

درختان این باغ تشکیل شده اند از تنه های درختان خشکیده و سنگهایی که از شاخ و برگ درختان آویزان است.
داستان این باغ از آنجا آغاز شد که درویش خان اسفندیاری که از زمین داران سیرجان محسوب می شد، در سال ۱۳۴۰ پس از اجرای طرح اصلاحات ارضی میزان قابل توجهی از زمینهای خود را از دست داد و در نهایت به دلیل عدم آبیاری زمینهای بارورش که سالها برای آبادی آنها تلاش کرده بود، جلوی چشمانش خشک شد.

پرویز کیمیاوی کارگردان شهیر ایرانی در سال ۱۳۵۵ فیلم باغ سنگی را با حضور خود درویش خان به عنوان بازیگر نقش اصلی و با حضور دیگر اهالی باغ سنگی می سازد. نکته جالب اینجاست که فیلم باغ سنگی پرویز کیمیاوی جایزه خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین را در سال ۱۹۷۶ از آن خود کرده است.

این باغ دیدنی در محدود ۴۵ کیلومتری شرق سیرجان در جاده بافت، بعد از بلورد، حیدرآباد و میاندوآب تابلوی بزرگی در کنار جاده ورود شما را به منطقه نمونه گردشگری باغ سنگی خوش آمد می گوید. در اطراف باغ سنگی سیرجان، زنبورخوارها و پرندگان شکاری زیادی دیده می شود.

خبرگزاری میزان

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir