فواید کشیدن نقاشی برای سلامت روان

فواید کشیدن نقاشی برای سلامت روان

روانشناسان برای کسب آرامش و افزایش هوش به مراجعین خود پیشنهاد می کنند به کشیدن نقاشی بپردازند این کار باعث افزایش گردش خون در مغز و ترشح ماده دوپامین در بدن خواهد شد. پس هرموقع احساس ناراحتی کردید بهتر است نقاشی بکشید.

کارشناسان دانشگاه Drexel  در کشور آمریکا در جدیدترین تحقیقات خود دریافتند افراد خلاق که نقاشی می کشند یا روی کاغذ خط خطی می کنند یا حتی افرادی که در زمان های فراغت گوشه کاغذ یا حتی روزنامه ای که می خوانند نقاشی می کشند از سطح هوش و احساس خوشحالی بیشتری به نسبت سایر افراد برخوردار می شوند.

کارشناسان خط خطی کردن روی کاغذ را تحریک مرکز هیپوکامپ مغز(بخش پاداش دهی)  می دانند که سبب ترشح ماده دوپامین می شود.

ماده دوپامین هورمون احساس شادی و نشاط است و در اثر فعالیت احساساتی چون خوشحالی، خوردن شیرینی و شکلات، خندیدن، ورزش کردن و انجام کارهای شادی آور فعال می شود.

انجام کارهای هنری به ویژه نقاشی کردن باعث تحریک بخش پاداش دهی مغز، افزایش خون رسانی به بخش های بیشتری از مغز و افزایش سطح هوش می شود.

محققان این نتایج را با انجام اسکن مغزی داوطلبان و بررسی میزان گردش خون در مغز هنگام کشیدن نقاشی و آثار هنری به دست آورده اند.

نوعی تکنیک پیشرفته عکس برداری به نام فناوری اسپکتروسکوپ که بر پایه استفاده از اشعه مادون قرمز است بر روی 26 داوطلب در حالنقاشی کردن امتحان شده و افزایش حجم خون رسانی و تحریک مرکز پاداش دهی مغز در آنها مشاهده شده است.

بر این اساس کارشناسان به افراد توصیه می کنند در صورتی که احساس ناراحتی، استرس و نگرانی دارند یا به خاطر موضوعی دچار خشم شده اند در کنار تکنیک تنفس عمیق می توانند از کشیدن نقاشی استفاده کنند، این کار علاوه براینکه باعث کاهش استرس می شود می تواند به دلیل افزایش خون رسانی به مغز سبب پیداکردن راه حل های بهتر به ذهن و عملکرد مطلوب تر نیز شود.

نتایج این تحقیق در مجله The Arts in Psychotherapy به چاپ رسیده است.

منبع: fastcodesign

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir