تا بحال مردان پا شترمرغی‌ دیده بودید؟

تا بحال مردان پا شترمرغی‌ دیده بودید؟

سندروم پا شترمرغی در میان مردم کشور زیمبابوه به طرز باورنکردنی دیده می شود. به مردم این شهر پا خرچنگی هم گفته می شود. این بیماری بسیار نادر است و فقط در میان مردم این منطقه قابل مشاهده است. این مردم دوانگشت ناموزون به جای 5 انگشت در پاهایشان دارند.

اگر به جنوب آفریقا و غرب کشور زیمبابوه، سری بزنید، با یکی از عجایب  جهان آشنا خواهید شد، قبیله وادوما ( دما ) تنها شکارچیان سنتی  ساکن این کشور است که به دلیل ظاهر متفاوت مردانش،  به سوژه‌ای جهانی تبدیل شده است. از بین هر 4 مرد این قبیله، یکی از آنها به یک اختلال ژنتیکی نادر به نام اکتروداکتیلی یا سندروم خرچنگی پنجه پا، مبتلا است، اختلالی که با جهش در کروموزوم 7 تاثیر منفی خودش را روی دست و پا نشان داده و منجر به نافرم شدن آنها می‌شود.

محلی‌ها نام پا شترمرغی یا پا خرچنگی را بر روی این مردان گذاشته‌اند. پا شترمرغی‌ها به جای 5 انگشت، تنها دو انگشت ابتدایی و انتهایی را دارند( سه انگشت وسط حذف شده )، اندازه  2 انگشت باقی مانده  پهن‌تر از انگشتان یک فرد طبیعی شده، بعلاوه اینکه در موازات یکدیگر قرار ندارند. شنوایی این افراد، نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

به گفته محققان، زنان قبیله ناقل این ژن ناقص هستند و مردان بدلیل تعصب در ازدواج با زنان هم‌قبیله‌ای خود، به این بیماری نادر مبتلا می‌شوند. دولت تا کنون تلاش های بسیاری برای درمان، آموزش و برگرداندن این قبیله به جامعه کرده که تا کنون نتیجه نداده و آنها همچنان محدوده کوچک زندگی بدوی خود را حفظ کرده‌اند.

باشگاه خبرنگاران

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir