جنجال مبارزه با فساد مالی در عربستان

جنجال مبارزه با فساد مالی در عربستان

خبر بازداشت 11 تن از مسئولین ارشد دولت عربستان این روزها در راس خبرگزاری های دنیا قرار گرفته است. تصاویر این افراد که شامل شاهزاده ها و وزرای عربی می باشند را در بالا میبینید. همه آن ها متهم به فساد مالی هستند.

پادشاهی عربستان به بهانه مبارزه با فساد مالی، دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده و ۳۰ مقام سابق و فعلی را صادر کرد که برجسته‌ترین آنها وزیر گارد ملی است. پادشاه سعودی همچنین وزیر جدید گارد ملی را تعیین کرد.
ترکی آل شیخ، رئیس شورای اداره هیئت کل ورزش و مشاور دفتر پادشاهی در توییتر نوشت، صبح روز یکشنبه هیچ کس جان سالم به در نخواهد برد.
به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، وی تاکید کرد، مقامات عربستان حمله‌ای بی‌امان علیه شاهزادگان، تجار و مسؤولان سعودی متهم به فساد آعاز کرده‌اند و فاسدان هیچ جایی در عربستان ندارند.
رسانه‌های سعودی گزارش دادند، به دستور ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان ده‌ها مسؤول و شاهزاده و تاجر به اتهام‌های مختلف فساد بازداشت شده‌اند.
براساس گزارش این رسانه‌ها، کمیته مبارزه با فساد ۱۱ شاهزاده را بازداشت کرده است. در بین بازداشت شدگان نام متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی برکنار شده، شاهزاده ولید بن طلال و شاهزاده ترکی بن عبدالله بن عبدالعزیز امیر سابق ریاض هم به چشم می‌خورد.
این کمیته همچنین چهار وزیر کنونی و ده‌ها وزیر سابق (که تعداد آنها سه مورد گفته شده) را بازداشت کرده است. این کمیته پرونده سیل‌های جده و پرونده تحقیقات درباره ویروس کرونا را مجددا باز کرده است.
همچنین گزارش شده است، خالد التویجری، مدیر سابق دفتر سلطنتی،  عادل فقیه، وزیر سابق کار و تجار برجسته از جمله صالح کامل و پسرش و ولید ابراهیم رئیس گروه "ام بی سی" و بکر بن لادن هم جزو بازداشتی‌ها هستند.
این تحولات بعد از گذشت کمتر از دو ساعت از دستور پادشاه برای اتخاذ گام‌های جدید در عربستان به بهانه مبارزه با فساد بود؛ به طوریکه پادشاه عربستان دستور تشکیل کمیته مبارزه با فساد را تحت امر محمد بن سلمان صادر کرد.
چهار وزیر فعلی کابینه سعودی هم در فهرست بازداشت‌شدگان قرار دارند.
پادشاه عربستان دستور تشکیل کمیته مبارزه با فساد به ریاست پسرش، محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور را صادر کرد.
رسانه‌های سعودی گزارش کردند، به موجب فرمان ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، این کمیته در خصوص موضوعات مربوط به فساد اموال عمومی فعالیت خواهد کرد.
اعضای این کمیته را هیئت نظارت و تحقیق، رئیس هیئت ملی مبارزه با فساد، رئیس دیوان نظارت عمومی، دادستان کل و رئیس سازمان امنیت عربستان تشکیل می‌دهند.
از جمله ماموریت‌های این کمیته مقابله با فساد و برخورد با دست‌اندازی به اموال عمومی اعلام شده است.
پادشاه عربستان وزیر گارد ملی و فرمانده نیروی دریایی را برکنار کرد
ملک سلمان بن عبدالعزیز، طی حکمی سلطنتی شاهزاده متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، وزیر گار ملی را از پستش برکنار کرد.
پادشاه عربستان در حکمی شاهزاده خالد بن عبدالعزیز بن محمد بن عیاف آل مقرن را به جای شاهزاده متعب در پست وزیر گارد ملی تعیین کرد.
پادشاه عربستان همچنین محمد بن مزید التویجری وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی را به جای عادل بن محمد فقیه وزیر اقتصاد و برنامه‌ریز تعیین کرد. عادل بن فقیه از این سمت کنار گذاشته شد.
شاهزاده متعب فرماندهی گارد ملی را از پدرش یعنی بهترین پسر ملک عبدالله بن عبدالعزیز به ارث برده بود و این ارگان قدرت امنیت داخلی محسوب می‌شود که از یگان‌های قبیله‌ای تشکیل شده است.
ملک عبدالله پنج دوره گارد ملی را هدایت کرد و شاهزاده متعب آخرین عضو از نسل فرزندان ملک عبدالله بود که هنوز در یکی از مناصب عالی ساختار سلطنتی فعالیت می‌کرد.
با برکناری شاهزاده متعب و وزیر اقتصاد قدرت ولیعهد عربستان بیشتر شد.
به نقل از ایسنا ، وی در حال حاضر آکادمی‌های نظامی و طرح‌های مسکونی و بیمارستان‌ها را تحت نظارت خود دارد و برای بازنشستگان نظامی آمریکایی که آموزش نیروهای زیر نظر او را برعهده داشتند که تعدادشان ۱۰۰ هزار تن بود و در عین حال داوطلبان غیرنظامی که تعدادشان ۲۷ هزار تن بود، منبع درآمد محسوب می‌شد.
متعب نزد شخصیت‌های قبیله‌ای نیز فرد محبوبی است و مهمتر از آن نزد سربازانی که از سخاوتمندی‌اش بهره می‌بردند،‌ محبوبیت زیادی دارد.
ملک سلمان همچنین سرلشگر فهد بن عبدالله الغفیلی را به درجه سرلشگر ستاد ارتقا داد و به عنوان فرمانده نیروی دریایی به جای سرلشگر عبدالله بن سلطان السلطان تعیین کرد. السلطان نیز بازنشسته شد.
خبرداغ
© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir