جاسازی مواد مخدر شاهدانه در وسایل شخصی

به تازگی ماموران مرزی موفق به کشف ماده مخدر شاهدانه در یک سری وسایل شخصی شدند آن ها این مواد روانگردان را از درون ساده ترین وسایل همچون برس و هدفون پیدا کردند.
 
ماموران گمرک مقادیری ماده مخدر شاهدانه از داخل برس، لابه لای کتاب، کارتن، هدفن و اسباب‌بازی کشف کردند. گفتنی است در آبان ماه گذشته بیش از 24 تن انواع مواد مخدر و پیش ساز توسط ماموران گمرک کشف شده است..
مواد روان‌گردان به موادی الحاق می‌شود که توانایی تغییر در افکار، خلق و خو، درک و حواس افراد را دارد. مواد اصلی روان‌گردان موجود در شاهدانه و فراورده‌های آن مثل ماری‌جوانا و حشیش را کانابینوئید می‌نامند که اصلی‌ترین آن تی.اچ.سی (تتراهیدروکانابینول) است.
گیاهی شبیه به گزنه که بلندیش تا دو متر می‌رسد. دارای غنجهای متعدد، برگهای کشیده و دانه‌های ریز است. همچنین از دانه‌ها جهت تهیه روغن و تولید صابون استفاده می‌شود. برگ‌ها و غنچه مستقیماً یا جهت تولید بنگ استفاده می‌شد. تی.اچ. سی در گونه ماده این گیاه غلظت بیشتری دارد. بر طبق بیانات مورخین، شاهدانه از اولین گیاهانی بوده که توسط بشر کشت شده‌است و استفاده از برگ و غنچه شاهدانه (کانابیس) به عنوان کانابانوید به بیش از پنج هزار سال قبل می‌رسد. بر طبق گزارش سازمان ملل، سالانه حدود ۱۶۴ میلیون نفر از شاهدانه به عنوان محرک استفاده می‌کنند و این در حالی است که قریب به ۲۳ میلیون نفر آنرا روزانه مصرف می‌کنند. در بعضی از کتب قدیمی به کانابیس گیاه مقدس می‌گفتند. از این گیاه جهت درمان بعضی بیماری ها-کم کردن درد قاعدگی خانم ها-درمان افسردگی و... استفاده می‌شود. شاهدانه در استانهای فارس، اصفهان، تهران و شمال ایران کشت می‌شود. این گیاه در ایران به نام وید یا کنف نیز شناخه می‌شود.
© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir