حداقل و حداکثر شهریه مدارس غیر دولتی 96-97 چقدر است ؟

حداقل و حداکثر شهریه مدارس غیر دولتی 96-97 چقدر است ؟

حداقل و حداکثر شهریه مدارس غیر دولتی 96-97 چقدر است ؟

دولت در پایان سال 96 گفته است که با تشکیل شرکت پشتیبانی از خدمات آموزشی مدارس غیر دولتی، اعم پرداخت های مرتبط با سرویس و خوراک و لباس بر روی پرداختی ها و شهریه مدارس غیر دولتی نظارت خواهد کرد تا متناسب با عرف جامعه قیمتها پرداخت شوند.

همچنین درباره روند تعیین شهریه مدارس غیر دولتی با توجخه به سوابق و شواهد سال های گذشته این کار انجام خواهد پذیرفت. همچنین سامانه ای طراحی شده است که تمامی مباحث مربوط به پرداخت شهریه در این سامانه صورت می پذیرد.

موسسان مدارس غیردولتی از اول تا 15 اسفند ماه باید اطلاعات را در سامانه وارد کنند و از 15 تا پایان اسفند ادارات آموزش‌ و پرورش باید اطلاعاتی که توسط موسسان وارد شده را بررسی و میزان شهریه توسط مناطق آموزش‌ و پرورش براساس هزینه تمام شده در هر مدرسه مشخص شود؛ شهریه تعیین شده در سامانه قرار می‌گیرد و دسترسی خانواده‌ها به میزان شهریه هر مدرسه مشخص است.

تمام فرایند الگوی شهریه براساس فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و عملکرد مدرسه مشخص است و شهریه هر مدرسه در سامانه اعلام می‌شود؛ خانواده‌ها بعد از ثبت‌نام نهایی دانش‌آموز پرینتی را از طریق سامانه دریافت می‌کنند که شهریه در آن مشخص است و بعد از عقد قراداد که به صورت الکترونیک است و دیگر قرارداد دستی نداریم پیامکی به خانواده ارسال می‌شود که فرزند شما در این مدرسه ثبت‌نام کرده و میزان شهریه آن، این رقم است؛ برای نظارت بر این روند هم سامانه پاسخگویی را در نظر گرفته‌ایم که جزئیات آن به صورت پوستر در محل دید خانواده‌ها هنگام ثبت‌نام قرار دارد.

وی با اشاره به اینک دو نوع شهریه داریم، افزود: شهریه مصوب که تحت عنوان شهریه الزامی از آن یاد می‌کنیم شامل هزینه‌ای است که برای ساعات مصوب وزارت آموزش‌ و پرورش و فوق برنامه‌های درسی در نظر گرفته می‌شود؛ شهریه مصوب را از غیرمصوب جدا کرده‌ایم. شهریه مصوب هنگام ثبت‌نام مشخص و در قرارداد ذکر شده است و خانواده‌‌ها برای پرداخت آن الزام دارند.

زینی‌وند درباره تفاوت بین شهریه مصوب مدارس عنوان کرد: این تفاوت مربوط به برنامه‌‌های آموزشی و پرورشی است که توسط مدارس ارائه می‌شود؛ در الگوی شهریه 13 آیتم در تعیین شهریه تاثیر دارد از جمله نیروی انسانی و میزان اجاره فضاست البته امسال برای اجاره، نظارت تعیین کرده‌ایم تا متناسب با عرف جامعه و اقتضائات منطقه، حداقل و حداکثری توسط ادارت آموزش‌ و پرورش در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به کمترین و بیشترین میزان شهریه ثابت مدارس غیردولتی در سال تحصیلی گذشته گفت:‌ کمترین شهریه دوره ابتدایی یک میلیون و 870 هزار تومان و بیشترین 6 میلیون و 295 هزار تومان بود؛ در دوره متوسطه اول کمترین شهریه 3 میلیون و 200 هزار تومان و بیشترین7 میلیون و 500 هزار تومان و در دوره متوسطه دوم کمترین شهریه 3 میلیون و 800 هزار تومان و بیشترین 9 میلیون و 500 هزار تومان و کمترین شهریه دوره پیش دانشگاهی 5 میلیون تومان و بیشترین 12 میلیون تومان بود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در ادامه با تشریح شهریه دوم در مدارس غیردولتی عنوان کرد : این شهریه مربوط به فعالیت‌های فوق برنامه غیردرسی مانند آمادگی کنکور، ربوکاپ، آموزش زبان و مهارت‌هاست که این آموزش‌ها اختیاری است و پرداخت شهریه آن در اختیار خانواده‌هاست؛ این فعالیت‌ها و میزان هزینه آن توسط انجمن اولیا و مربیان مدرسه مشخص و به ادارات آموزش‌ و پرورش پیشنهاد می‌شود که در صورت تا‌یید در سامانه قرار می‌گیرد.

زینی‌وند ادامه داد: سال‌های گذشته شهریه فعالیت‌های تابستانی را داشتیم که بابت حضور دانش‌آموز در برنامه فعالیت‌های تابستانی هزینه دریافت می‌شد که رقم آن نباید بیشتر از 10 درصد شهریه مصوب باشد.

وی با اشاره به اینکه بعضی از هزینه‌ها آموزشی نیست و ارتباطی به شهریه ندارد، گفت: این هزینه‌ها در مدارس دولتی و شاهد هم وجود دارد مانند سرویس، هزینه غذا یا لوازم التحریر؛ البته امسال شرکت پشتیبانی خدمات آموزشی مدارس غیردولتی را تشکیل خواهیم داد که وزارت آموزش‌ و پرورش مجوز آن را داده است تا تمام پرداخت‌های مربوط به سرویس، غذا و لباس متناسب با عرف جامعه باشد و با استعلام از صنف مربوطه میزان هزینه مشخص و توسط اعضای شرکت که از موسسان مدارس غیردولتی هستند، نظارت شود؛ در حقیقت این شرکت برای پشتیبانی از مدارس غیردولتی و ساماندهی هزینه‌های غیرآموزشی فعال خواهد شد.

زینی‌وند در پایان گفت:‌ از خانواده‌ها می‌خواهیم که حتما پیگیر ارسال پیامک ثبت‌نام باشند و اگر از مدرسه‌ای نارضایتی به لحاظ دریافت شهریه اضافه وجود داشته باشد، ناظر مقیم مستقر خواهیم کرد و تیم نظارتی مرکب از نمایندگان آموزش‌ و پرورش هفته آینده به عنوان ناظر مقیم در ادارت آموزش‌ و پرورش مناطق یک تا 6 مستقر خواهند شد.

حداقل و حداکثر شهریه مدارس غیر دولتی 96-97

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir