سفید کردن دندان ها با راهکارهای خانگی یا روش های پزشکی

سفید کردن دندان ها با راهکارهای خانگی یا روش های پزشکی

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد با آن رو به رو می شوند زرد شدن داندان هاست. شاید ببینید کسی دندان های زرد و لک دار دارد و دلتان بخواهد یک مسواک و خمیر دندان به جای کادو تولد به او بدهید تا از این وضعیت اسف بار خلاص شود. البته باید بدانید که علت زرد شدن دندان ها همیشه مسواک نزدن نیست. گاهی عادت های غلطی مثل مصرف بیش از اندازه چای و قهوه یا سیگار کشیدن می تواند عامل اصلی زرد شدن یا لک افتادن دندان باشد. از طرفی بیماری های مختلفی که مینای دندان را تحلیل می کنند باعث می شوند دندان ها به سرعت زرد و خراب شوند. همچنین لثه های ناسالم هم یکی دیگر از عامل های داشتن دندان های زرد است.

برای سفید کردن دندان راه های زیادی وجود دارد. می توانید به مطب مراجعه کنید و دندان ها را بلیچینگ کنید. و یا در خانه به کمک راهکار های خانگی اقدم به سفید کردن دندان ها بکنید.

در ادامه با سلام دکتر همراه باشید تا راهکارهای سفید کردن دندان به روش های خانگی و روش های پزشکی را بررسی کنیم

  1. مرتب مسواک بزنید

مهم ترین عامل زرد شدن دندان ها در صورتی که هیچ بیماری مرتبطی ندارید، مسواک نزدن است. پس باید بعد از خوردن هر وعده غذایی و یا غذاهای نیکوتین دار یا قهوه و چای دندان ها را مسواک بزنید. اگر عادت به خوردن نوشابه دارید حداقل آن را با نی بنوشید. بعد از خوردن خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی حتما مقداری آب بنوشید. توصیه می شود هر سه ماه یک بار با یک روش بی خطر و ترجیحا طبیعی دندان ها را جرم گیری کنید. در این صورت کمتر احتمال دارد که شما هم یک روز آن روی زرد دندان های تان را ببینید.

سفید کردن دندان ها

  1. جوش شیرین و هیدروژن پروکسید

هیدروژن پروکسید یا آب اکسیژنه یک پاک کننده عالی برای دهان و لثه است و میکروب ها و جرم دندان را از بین می برد. تنها کافی است یک مخلوط یکسان از آب و هیدروژن پروکسید تهیه کرده و در دهان تان بچرخانید. سپس دهان را آبکشی کنید. هیدروژن پروکسید اصولا یک گندزدای طبیعی است و به طور طبیعی می تواند دهان را پاک سازی کند. این ماده حتی بیماری ها و عفونت های لثه را هم درمان می کند. شما می توانید با آب اکسیژنه یک خمیردندان طبیعی بسازید. کافی است آن را با کمی جوش شیرین و آب ترکیب کرده و یک خمیر نرم بسازید. به یا داشته باشید که جوش شیرین کمی زبر است در نتیجه آن را با مقدار کافی هیدروژن پروکسید مخلوط کنید تا یک خمیر نرم تر از کرم به دست بیاید. بعد از مسواک زدن با خمیر دندان روتین تان 30 ثانیه دندان ها را با این خمیر مسواک بزنید سپس دهان را آبکشی کنید.

  1. برای سفید کردن ها دندان از روغن نارگیل استفاده کنید

روغن نارگیل یک راهکار طبیعی و بی خطر برای سفید کردن دندان هاست و هیچ عارضه جانبی ندارد. می توانید برای 5 تا 20 دقیقه این روغن را در دهان تان بچرخانید. همچنین می توانید روغن نارگیل را غرغره کنید. از این روغن بیشتر برای پیشگیری از زرد شدن دندان های تان استفاده کنید.

  1. سرکه سیب را فراموش نکنید

سرکه سیب یک آنتی باکتریال طبیعی است. کسانی که از این روش استفاده کرده اند معتقدند که این کار دندان ها را به اندازه ای سفید می کند که گویا شما با مراجعه به یک دندانپزشک ماهر دندان های تان را بلیچینگ کرده اید. سرکه سیب حاوی ترکیباتی ماند منیزیم، پتاسیم، پروبیوتیک ها و آنزیم هاست که باکتری ها و میکروب ها و جرم اضافی را از بین می برد. به علاوه از آن جایی که سرکه سیب قابلیت اسیدی دارد تمام مواد و لکه های چسبیده به دندان را پاک می کند. تمام روش های طبیعی سفید کردن دندان به مداومت و پیگیری نیاز دارند. سرکه سیب هم حداقل برای یک ماه باید استفاده شود تا بتواند تاثیرش را بگذارد. اما مواظب باشید که سرکه را خیلی سفت روی دندان ها نکشید و یا بیش از اندازه از آن استفاده نکنید. تنها مقدار کمی سرکه را با انگشت روی دندان ها بمالید و یک دقیقه ماساژ دهید سپس دهان را بشویید. بعد از این کار با خمیر دندان خودتان مسواک بزنید تا باقی مانده سرکه هم از روی دندان ها پاک شود. توصیه می شود از خمیردندان های بدون فلوراید استفاده کنید.

سفید کردن دندان ها

  1. پوست مرکبات را دور نریزید

مانند سرکه سیب پوست پرتغال یا لیمو ترش و یا عصاره آن ها نیز خاصیت اسیدی دارند و از همین حیث می توانند در سفید کردن دندان ها به شما کمک کنند. کافی است پوست پرتغال را روی دندان ها بمالید و بعد مسواک بزنید.

  1. تغذیه سالم

برای سفید کردن دندان ها باید نگاهی هم به زندگی روتین و برنامه غذایی تان داشته باشید. برای اینکه دندان ها و لثه سالمی داشته باشید از غذاهای زیر غافل نشوید:

توت فرنگی

منابع کلسیم مانند ماست و شیر

غذاهای غنی از منیزیم و پتاسیم مانند سیب، گلابی یا سبزیجات برگ تیره

تخم مرغ محلی

قارچ

سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی و هویج

کرفس

مغزجات مانند گردو و بادام

سفید کردن دندان ها

  1. زغال فعال

ساختار زغال فعال به گونه ای است که میکروب ها و آلودگی ها را در خود به دام می اندازد و آن ها را از حفره دهان خارج می کند. می توانید هفته ای دو تا سه بار با مسواک آغشته به پودر زغال فعال دندان های تان را مسواک بزنید. این کار لکه ها و زردی دندان را از بین می برد.

سایر روش های سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها با لیزر

اگر دندان های تان خیلی زرد شده اند و یا به دنبال یک روش سریع و موثرتر می گردید قطعا یک دندانپزشک مجرب می تواند به شما کمک کند. بیلچینگ دندان که در مطب انجام می شود به این صورت است که گاردهای حاوی هیدروژن پروکسید را روی دندان های شما قرار می دهند و با لیزر گرم می شوند تا اثرگذاری مواد داخل گارد بیشتر شود. به این ترتیب دندان های شما خیلی سریع سفید می شوند. این درمان در یک جلسه طی 30 تا 60 دقیقه انجام می شود و به نسبت نوع تغذیه شما 6 ماه تا یک سال تداوم دارد.

سفید کردن دندان ها با تری های مخصوص

این گزینه هم تقریبا مشابه بیلچینگ در مطب است با این تفاوت که در خانه انجام می شود و مدت زمان بیشتری به طول می انجامد. در این روش تری هایی شبیه به گارد دندان که با مواد سفید کننده هستند را برای چند ساعت روی دندان ها می گذارید. این کار را باید برای 4 هفته یا بیشتر ادامه دهید.

استفاده از نوارها و ژل های سفید کننده دندان

این نوارها بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند و بر پایه پراکسید هستند. باید از آن ها دو بار در روز و به مدت 2 هفته استفاده کنید. نتایج این روش نیز تا 4 ماه ماندگاری دارد.

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir