سرورهای هاتگرام و طلاگرام کجا هستند؟ طبقه نهم ساختمان وزارت ارتباطات

سرورهای هاتگرام و طلاگرام کجا هستند؟ طبقه نهم ساختمان وزارت ارتباطات

آیا هاتگرام پیام رسان داخلی است؟ آیا سرورهای طلاگرام داخل کشور است؟ سرور های هاتگرام کجاست سرورهای طلا گرام پیام رسان

آیا هاتگرام پیام رسان ایرانی است؟ طلاگرام و هات گرام پیام رسان های ایرانی هستند

سرورهای هاتگرام و طلاگرام کجا هستند؟

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت متأسفانه کمترین حمایتی از پیام رسان های داخلی نشده است و سرورهای تلگرام، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است؛ در صورتی که می‌توانستند آنها را به پیام‌ رسان‌های داخلی بدهند.

دستور قضایی فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام در 10 اردیبهشت از سوی دادستانی تهران صادر شد. آن طور که در دستور قضایی آمده بود، این فیلترینگ باید به گونه‌ای باشد که محتوای پیام‌رسان تلگرام به هیچ نحوی در کشور قابل دسترس نباشد، اما پس از این مسدودسازی شاهد بودیم که نسخه‌های فارسی تلگرام‌ به راحتی فعالیت می‌کنند که این موضوع موجب شده فیلترینگ تلگرام تا حد زیادی با چالش مواجه شود.

به گزارش بخش اخبار روز پرتال دکترسلام ، سردار محمدحسین جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در رابطه با قانونی بودن فعالیت این دو نرم‌افزار اظهار داشت: فیلترینگ تلگرام هم حکم قضایی و هم مصوبه‌ای از طرف شورای عالی فضای مجازی دارد و استفاده از فیلترشکن یا سامانه‌هایی با عنوان هاتگرام و طلاگرام دارای مصوبه نیستند.

در حقیقت موضوع این است که ورودی یا آی‌پی‌های تلگرام مسدود و فیلتر شده و هاتگرام و طلاگرام از طریق ورودی‌های اختصاصی به همان دیتاسنتر و داده های اصلی تلگرام دسترسی پیدا کرده‌اند و از این طریق می‌توانند ورودی‌ها را کنترل و مدیریت کنند اما بیگ دیتای تولید شده در کل شبکه تلگرام را نمی‌توانند کنترل کنند. در واقع در این مورد تسلط بر روی ورودی‌ها بر میزان تسلط بر بیگ‌دیتاها ارجحیت داده شده است؛ لذا ما فکر می‌کنیم بیگ‌دیتای ناشی از حضور تلگرام در کشور ما خطرناک‌تر از این موضوع است.

در حوادث اخیر نیز شاهد این بودیم که بعضی از آشوبگران از این دست بیگ‌دیتاها استفاده کرده‌اند، یعنی با شناخت نقاط ضعف و مشکلات موجود و تمرکز و پرداختن به آن، عملیات روانی را در بستر شبکه‌های اجتماعی شکل دادند و آن را دنبال کردند.

سرور های هاتگرام و طلاگرام کجا هستند؟

وی در پاسخ به این سؤال که دقیقاً دولت چه کمک‌هایی می‌تواند انجام دهد که می‌گویید انجام نداده است، اظهار داشت: اول از همه یک سری حمایت های زیرساختی است که برای تقویت زیرساخت ها باید در اختیار این شبکه ها قرار می دادند که ندادند.

در حال حاضر شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) می توانید ببینید سرورهایی که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است، در صورتی که می توانستند آنها را به سروش بدهند اما ندادند.

دوم آنکه قرار بود به شبکه های بومی یک سری کمک های مالی شود، البته آنکه شبکه های داخلی گفته اند ما کمک مالی نمی خواهیم چون ما خود قادریم از اسپانسر داخلی استفاده کنیم و فقط می خواهیم سیاست ها مشخص شود، اما وقتی پشت شبکه های داخلی به این شکل خالی می شود اسپانسرها هم کنار می روند. شبکه های داخلی مشکل مالی نداشتند بلکه نیازمند حمایت معنوی بودند و اینکه به عنوان شبکه ملی آنها را ببینند.

پاسخ وزیر ارتباطات به سردار جلالی در ارتباط وجود سرورهای هاتگرام و طلاگرام در ساختمان وزارت ارتباطات

امروز وزیر ارتباطات در خصوص وجود سرورهای هاتگرام و طلاگرام در داخل کشور توضیح داد: من در واقعیت درک نمیکنم که چرا عده ای همواره با زدن حرف های نادرست برای کشور هزینه درست میکنند. هرچند که ما نیز وظیفه خود می دانیم که شفاف سازی کنیم.

دزدیده شدن ابرها را نمی توان ثابت کرد اما وجود نداشتن سرورها را به راحتی می توان ثابت کرد. ما وظیفه خودمان می‌دانیم همواره پاسخگوی افکار عمومی و حتی حرف های ناروای برخی افراد باشیم. حمایت از پیام رسان های داخلی مشخص است و مرکز ملی فضای مجازی می تواند درباره آن گزارش دهد.

البته بحثی که درباره پیامرسان های داخلی هست، بحثی درست است و وظیفه ما این است که از این پیامرسان ها حمایت کنیم تا رشد کنند، و البته رشد قابل توجهی نیز داشتند، اما اینکه عده ای ظرفیت رشد موجود را زیر سوال ببرند، نقاط ضعف را گردن ما بیندازند و نقاط قوت را به خود نسبت دهند، روش درستی نیست.

آذری جهرمی در ادامه افزود: اگر دزدیده شدن ابرها را نتوان به راحتی ثابت کرد وجود نداشتن سرورهای هات گرام و تلگرام طلایی در یکی از ساختمان‌های وزارت ارتباطات را می توان به راحتی ثابت کرد. وی از روابط عمومی وزارتخانه خواست خبرنگاران را ساعت 14 امروز برای بازدید از طبقه نهم ساختمان زیرساخت در میدان امام خمینی دعوت کند.

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir