از فناوری لای فای چه میدانید؟

5

اینترنت در هر خانه ای وجود دارد همان طور که می دانید اینترنت یک جز اصلی هر خانه شده است که بدون اینترنت دنیای همگان جهنم شده است بسیاری از گوشی های موبایل یعنی همه ی آنها دارای وای فای می باشد اما جدیدا فناوری لای فای در راه است که گفته شده سرعت آن 100 یا 1000 برابر وای فای می باشد.اگر شما هم از سرعت نه چندان مناسب وای فای به ستوه آمده اید باید بدانید که شاید به زودی دنیا به سمت استفاده از لای فای برود.

********

لای فای فناوری است که قرار است جایگزین وای فای شود، و تفاوت این دو فناوری در چیست؟ Li-Fi می تواند در دنیای واقعی به سرعتی معادل 100 گیگابیت در ثانیه دست یابد ، یعنی 100 مرتبه سریعتر از سرعت میانگین وای فای.با چنین سرعتی دانلود یک فیلم HD فقط در چند ثانیه امکانپذیر خواهد بود.شرکتی به نام Velmenni اظهار داشته است که پس از دستیابی به این فناوری در آزمایشگاه ها ، آن را در دفاترو محیط های صنعتی واقعی در استونی نیز مورد آزمایش قرار داده است و توانسته به سرعت 1 گیگا بیت در ثانیه دست یابد.

********

لای فای اطلاعات را با استفاده از لامپ های LED منتقل می کند.این لامپ ها با سرعتی برابر چند نانو ثانیه روشن و خاموش می شوند ، سرعتی که چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست. این فناوری در سال 2011 اختراع شد و در شرایط آزمایشگاهی به سرعت باورنکردنی 224 گیگابیت بر ثانیه دست یافت.البته سیگنال های وای فای قابلیت عبور از دیوار را دارند ، ولی لای فای ماهیتی مشابه نور دارد و بنابراین نمی تواند از دیوار عبور کند و در نتیجه از نظر تئوری محدوده پوشش آن محدودتر است. به هر حال ، به دلیل این محدودیت لای فای از امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

********

Li-Fi  همچنین امکانات بیشتری را برای وسایل خانگی هوشمند فراهم می کند. در آینده لامپ های LED منازل می توانند دو عملکرد داشته باشند- تامین روشنایی اتاق و ایجاد شبکه داخلی در منزل برای اتصال لوازم هوشمند به یکدیگر.علاوه بر شرکت Velmenni ، شرکت های دیگری همچون Oledcomm و pureLiFi نیز برای ارایه لای فای به مشتریان خود تلاش کرده اند. شرکت pureLiFi توسط مخترع Li-Fi ، هرالد هاس، تاسیس شده است.این دو شرکت بسته هایی را در اختیار مشتریان خود قرار داده اند تا بتوانند Li-Fi را در دفتر یا خانه خود نصب کنند. PureLiFi ادعا می کند که دستیابی به سرعت 10 مگابیت در ثانیه با این بسته ها امکانپذیر است.

منبع: پورتال آسمونی
© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir