نرخ ارز مسافرتی

نرخ ارز مسافرتی


این روزها جنجال زیادی بر روی ارز مسافرتی است و با بسیاری از مخالفت ها روبه رو بوده است ارئه ارزی که تا چند وقت پیش با دلار 4200 به مردم داده میشد.

اما از این به بعد مسافران برای تهیه ارز دیگر روی ارز ارزان‌قیمت حساب نکنند. این سیاست جدیدی است که بانک مرکزی در دست گرفت است و ارز مسافرتی را آزاد یعنی معادل 9 یا 10 هزارتومان اعلام کرده است.

امروز(چهارشنبه) با اینکه در بازار آزاد ارز با رشد ارز مواجه نبودیم ولی با این حال آثار گرانی روزهای قبل در بازار مشاهده میشد و امروز دلار برای اولین بار۱۰ هزار و ۸۵۰ تا ۱۱ هزار تومان و یورو که ۱۳ هزار تومان را رد کرده بود تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. همچین در بسیاری از صرافی ها که زیر نظر دولت نیز می باشد قیمت ها با بازار آزاد تفاوت زیادی نداشت به طوری که خرید دلار تا ۱۰ هزار و ۸۰۰ و فروش ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان انجام می‌شود و یورو تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ خرید و ۱۲ هزار و ۹۰۰ فروخته می‌شود.

در مجموع ارز مسافرتی اکنون هم قیمت بازار آزاد است و با این شرایط مسافرانی که برای خرید ارز به بازار آزاد آمده‌اند اغلب برایشان فرقی نمی‌کند که از صرافی و با ارائه مدرک خرید کنند یا با نرخ بازار آزاد. می‌گویند وقتی اختلاف قیمتی نیست، دلیلی هم وجود ندارد که در چند صرافی محدودی که ارز مسافرتی می‌فروشند در صف مانده و وقت بگذرانند چراکه به راحتی می‌توانند از کانال صرافی‌های آشنا و یا دلالان ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

طی سال‌های گذشته همراه با گروه‌هایی که مشمول دریافت ارز دولتی از بانک مرکزی می‌شدند مسافران نیز در دوره‌های مختلف مقادیری ارز را با نرخ مبادله‌ای دریافت می‌کردند و تا شهریورماه ۱۳۹۶ هر مسافر می‌توانست تا ۳۰۰ دلار ارز با نرخ دولتی که در آخرین قیمت‌گذاری‌ها به ۳۵۰۰ تومان می‌رسید، دریافت کند. اما از این تاریخ به بعد بانک مرکزی ارز مبادله‌ای را حذف کرد و مسافران در بازار آزاد و البته با مراجعه به صرافی بانک‌ها و ارائه مدارک سفر ارز مسافرتی خود را تا ۵۰۰۰ یورو و یک بار در سال دریافت می کردند که نرخ آن نسبت به بازار آزاد بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان کمتر بود. البته در آن هنگام قیمت دلار به حدودی کمتر از ۴۰۰۰ تومان در بازار آزاد می‌رسید. از این رو اختلاف چندانی بین ارز مبادله‌ای و آزاد وجود نداشت.

اما در سال جدید و در سیاست ارزی که از فروردین اجرا شد، ارز مسافرتی به حداکثر ۱۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد، البته نرخ جذاب ۴۲۰۰ تومانی به آن اختصاص یافت. نرخی که برای واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز اعمال می‌شد برای سفر هم در نظر گرفتند که به مرور باعث شدت گرفتن انتقادات نسبت به این موضوع و درخواست برای آزادسازی ارز مسافرتی شد، چرا که در سویی دیگر اختلاف قابل توجه نرخ ۴۲۰۰ تومان با بازار آزاد موجب ایجاد رانت بزرگی شده بود به هر حال قیمت بازار تا بیش از ۱۰ هزار تومان رشد کرد و فاصله حدود ۶۰۰۰ تومانی نرخ دولتی و آزاد ارز مسافرتی را به دلالی کشید

ارز مسافرتی چند؟

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir