غذای نذری چقدر آب می‌خورد؟/ تورم روی غذای نذری هم اثر گذاشت

غذای نذری چقدر آب می‌خورد؟/ تورم روی غذای نذری هم اثر گذاشت


به گزارش روزنامه هفت صبح: هرساله هیئت های مذهبی غذاهای نذری مختلفی آماده می‌کنند که شاید هزینه‌ی زیادی برای آنها نداشت امسال با توجه به پایین آمدن ارزش پول و گرانی های اخیر خواستیم مقدار هزینه‌ی هر غذای نذری را برای تعداد 100 نفر به دست آوریم، برای اینکار سری به سرآشپزهای قدیمی و ماهر که در زمینه‌ی پخت و پز غذاهای نذری دارند زدیم و با پرس و جو قیمت غذاهای مختلف را با توجه به مواد اولیه برای تعداد 100 نفر محاسبه کردیم. این غذاها شامل : عدس پلو با گوشت، خورشت فسنجان، زرشک پلو با مرغ و شله زرد می‌شوند، اگر برای شما نیز همیشه سوال بوده که هزینه‌ی غذاهای نذری چقدر می‌شود با ما همراه باشید.

قیمه؛ یک میلیون و 180 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن قیمه نذری؛ تهیه قیمت نذری برای 100 نفر، حدود 15 تا 20 کیلوگرم برنج می خواهد که مقدار آن بسته به اندازه پرس های نذری متغیر است. ما برنج مورد نیاز را 17 کیلوگرم در نظر می گیریم. برنج ایرانی فله ای طارم یا هاشمی برای هر 10 کیلوگرم، 100 هزار تومان قیمت دارد. در نتیجه برنج مورد نیاز ما برای قیمت نذری حدود 190 هزار تومان خرج بر می دارد. مقدار لپه لازم برای 100 نفر حدود چهار کیلوگرم است.

لپه باز در میادین تره بار شهرداری، کیلویی هشت هزار و 500 تومان عرضه می شود. در نتیجه باید 34 هزار تومان هم خرج لپه کنیم. سیب زمینی را اگر به صورت چیپس های خلال تهیه کنیم، صورت خوشی ندارد. برای همین اکثر هیئت ها خودشان سیب زمینی را پوست کنده و خرد می کنند. برای قیمت نذری حدود هفت کیلوگرم سیب زمینی لازم است که با توجه به قیمت دو هزار تومانی هر کیلو، حدود 14 هزار تومان تمام می شود.

حدود هفت کیلوگرم پیاز هم به همین قیمت لازم است که 14 هزار تومان دیگر به خرج نذری 100 نفره ما اضافه می کند. گوشتی که ایرانی ها برای خورشت در نظر می گیرند، عموما گوشت سردست است. هیئت های بزرگ اکثرا برای غذای نذری گوسفند می کشند اما برای یک هیئت 100 نفره قربانی کردن یک گوسفند دور از ذهن است چرا که یک هیئت 100 نفره نهایتا هفت کیلوگرم گوشت لازم دارد.

گوشت گوسفندی در حال حاضر کیلویی 85 هزار تومان است. اما برای صرفه جویی می شود از گوشت 53 هزار تومانی گوساله هم استفاده کرد. در نتیجه برای یک نذری با کیفیت باید حدود 600 هزار تومان هزینه گوشت کنار بگذاریم. رب مورد نیاز برای یک قیمه خوش رنگ 100 نفره، سه کیلوگرم است و با توجه به قیمت 10 هزار تومانی هر کیلوگرم رب گوجه فرنگی، 30 هزار تومان هم برای رب کنار می گذاریم.

لیموعمانی را اگر به صورت فله ای بخریم، کیلویی 43 هزار تومان در می آید و آشپزهایی که به ترش بودن غذا علاقه دارند، همان یک کیلوگرم لیموعمانی را استفاده می کنند. اما 500 گرم لیموعمانی هم کفایت می کند. برای پخت قیمه نذری، حدود 10 کیلوگرم روغن لازم است که 140 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. دو مثقال زعفران برای تزئین برنج، 80 هزار تومان خرج لازم دارد.

بعد از آماده شدن غذا نوبت به ظرف های یک بار مصرف می رسد که اگر به صورت فله ای اندازه بزرگ آنها را تهیه کنیم، دانه ای 400 تومان در می آید و 40 هزار تومان خرج لازم دارد. با کنار هم گذاشتن این مخارج، متوجه شدیم یک هیئت 100 نفره برای یک وعده قیمه نذری امام حسین باید سر جمع یک میلیون و 180 هزار تومان خرج کند.

قورمه سبزی؛ یک میلیون و 220 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

قورمه امام حسین خوردن دارد. حتی اگر نذری هیئت بغلی قیمه باشد. قورمه سبزی مثل بقیه غذاهای خورشتی، 17 کیلوگرم برنج برای هیئت 100 نفره لازم دارد که همین اول کار 190 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. سبزی قورمه را اگر خودمان پاک کنیم، ارزان تر در می آید اما عموما هیئت ها وقت سبزی پاک کردن ندارند و این کار را به سبزی فروش می سپارند. برای همین خرید 10 کیلو سبزی قورمه پاک شده لازم برای نذری 100 نفره، 60 هزار تومان خرج بر می دارد.

لوبیاقرمز را اگر از میادین تره بار شهرداری بخریم کیلویی 12 هزار تومان در می آید؛ با توجه به این که نذری 100 نفره ما تقریبا چهار کیلوگرم لوبیاقرمز لازم دارد، باید 48 هزار تومان برای لوبیا کنار بگذاریم. گوشت هم که مثل همیشه خرج اصلی خورشت های ایرانی به حساب می آید.

قورمه سبزی 100 نفره ما هشت کیلوگرم گوشت خورشتی لازم دارد. اگر بخواهیم برای خورشت مان گوشت سردست گوسفند استفاده کنیم، باید 680 هزار تومان خرج کنیم و اگر بخواهیم از کیفیت غذا کم کنیم و گوشت گوساله استفاده کنیم، خرج گوشت مان 425 هزار تومان می شود، ولی ما تصمیم گرفتیم غذای با کیفیت دست عزاداران امام حسین بدهیم. برای همین همان گوشت گوسفندی را برای خورشت در نظر می گیریم.

پیاز لازم برای قورمه سبزی، نسبت به بقیه خورشت ها بیشتر است. به خاطر همین، برای یک نذری 100 نفره، 10 کیلوگرم پیاز لازم است که 20 هزار تومان تمام می شود. یک کیلو لیموعمانی برای مزه دادن به قورمه سبزی 100 نفره لازم است. برای همین 43 هزار تومان هم باید برای لیموعمانی کنار بگذاریم. البته اگر لیموعمانی باز بخریم، چرا که لیموعمانی های بسته بندی شده خیلی گران تر تمام می شوند.

10 کیلوگرم روغن هم که برای همه غذاهای خورشتی لازم است و اگر بطری های بزرگ بخریم، 140 هزار تومان هزینه بر می دارد. زعفران لازم برای تزئین 100 پرس برنج، دو مثقال است که 80 هزار تومان خرج بر می دارد. اگر 40 تومان هزینه خرید 100 ظرف یک بار مصرف را هم به مخارج پخت قورمه سبزی نذری اضافه کنیم، باید سر جمع در حدود یک میلیون و 220 هزار تومان برای یک وعده قورمه سبزی هیئت 100 نفره مان در نظر بگیریم.

عدس پلو با گوشت؛ 950 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

عدس پلو مثل غذاهای خورشتی، 17 کیلوگرم برنج لازم دارد که 190 هزار تومان خرج بر می دارد. مقدار عدس لازم برای یک نذری 100 نفره، پنج کیلوگرم است و اگر عدس را از میادین تره بار شهرداری بخریم، 33 هزار تومان تمام می شود. هیئت ها عموما خودشان گوشت را چرخ می کنند. برای همین خرجی که برای تهیه گوشت لازم است، کیلویی 85 هزار تومان است.

با توجه به این که 100 پرس عدس پلو، پنج کیلوگرم گوشت لازم دارد، باید 425 هزار تومان برای گوشت کنار بگذاریم. میزان رب مورد استفاده از در عدس پلو بستگی به سلیقه آشپز دارد. اگر بخواهد عدس را مثل خورشت کنار برنج بکشد، نسبت به عدس پلو مخلوط رب بیشتری لازم دارد. ما به طور میانگین میزان رب مورد نیاز برای نذری مان را یک کیلوگرم در نظر گرفتیم که 10 هزار تومان قیمت دارد. بعضی آشپزها برای عدس پلو کشمش را به زرشک ترجیح می دهند. فرقی نمی کند ما کدام را برای غذای نذری استفاده کنیم، در هر صورت دو کیلوگرم کشمش یا زرشک لازم داریم. کشمش پلویی در میادین تره بار شهرداری 15 هزار تومان قیمت دارد اما زرشک گران تر است و کیلویی 30 هزار تومان خرج روی دست می گذارد.

ما برای این که در نذری امام حسین کم نگذاشته باشیم، زرشک را برای عدس پلو انتخاب کردیم که 60 هزار تومان هزینه بر می دارد. هفت کیلوگرم پیاز، تقریبا برای هر نوع غذای ایرانی لازم است. قیمت زیادی هم ندارد و نهایت 14 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. 10 کیلوگرم روغن پایه ثابت غذاهای نذری 100 نفره است که 140 هزار تومان هزینه دارد.

اگر بخواهیم برنج مان را با زعفران تزئین کنیم، باید 80 هزار تومان هم برای دو مثقال زعفران کنار بگذاریم. در نهایت اگر 40 هزار تومان خرج ظروف یکبار مصرف را هم کنار این مخارج بگذاریم، یک وعده عدس پلو برای یک هیئت 100 نفره یک میلیون تومان خرج لازم دارد.

زرشک پلو با مرغ؛ 770 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن مرغ نسبت به غذاهای خورشتی، خیلی آسان تر است. دیگر لازم نیست ترتیب خاصی را رعایت کنیم و کافی است مرغ آب پز شده را رنگ کنیم و کنار زرشک پلو بگذاریم. اما گرانی مرغ این روزها باعث شده نذری زرشک پلو با مرغ کمی پر هزینه به نظر برسد. البته اگر بتوانیم مرغ ارزان دولتی پیدا کنیم، یا به انواع منجمد وارداتی قانع باشیم، خرج نذرمان کمتر در می آید.

برنج لازم برای نذری دادن به 100 نفر عزادار، 17 کیلوگرم است که اگر از انواع مرغوب ایرانی طارم یا هاشمی باشد 190 هزار تومان خرج دارد. اگر میانگین قیمت مرغ را 10 هزار تومان در نظر بگیریم، خرید 40 کیلوگرم مرغ برای نذری ما، 400 هزار تومان هزینه بر می دارد. همچنین باید برای خریدن دو کیلوگرم زرشک 60 هزار تومان کنار بگذاریم وگرنه اصلا نمی شود اسم نذری را زرشک پلو با مرغ گذاشت. رنگ کردن 40 کیلوگرم مرغ آب پز شده، تقریبا دو کیلو رب گوجه فرنگی لازم دارد که 20 هزار تومان خرج بر می دارد. برنج زعفرانی د ر زرشک پلو با مرغ اهمیت بیشتری پیدا می کند و دو و نیم مثقال زعفران لازم دارد.

با توجه به این که قیمت هر مثقال زعفران 40 هزار تومان است، باید 100 هزار تومان هم برای تزئین برنج کنار بگذاریم. با اضافه کردن 40 هزار تومان هزینه خرید ظروف یکبار مصرف، هزینه یک وعده غذای نذری زرشک پلو با مرغ برای یک هیئت 100 نفره، 770 هزار تومان است.

فسنجان؛ 900 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن فسنجان حوصله زیادی می خواهد. مواد اولیه اش هم این روزها گران شده. هوای سرد دلنشینی که در فصل بهار تجربه کردیم، باعث شد تولید آجیل و خشکبارمان به کمتر از نصف سال قبل برسد و همین موضوع قیمت خشکبار را در این یک سال به بیش از دو برابر رسانده است. تا جایی که قیمت یک کیلوگرم گردوی فله ای 48 هزار تومان شده است.

از آنجا که در آشپزخانه هیئت وقت کافی برای پوست کندن گردو و جدا کردن پوسته از مغز گردو نداریم، باید مغز گردو بخریم که کیلویی 95 هزار تومان قیمت دارد. با توجه به این که برای نذری 100 نفره حدود پنج کیلوگرم مغز گردو لازم است، باید 475 هزار تومان برای خرید گردو کنار بگذاریم. 190 هزار تومان خرج برای 17 کیلوگرم برنج هم که پای ثابت تمام غذاهای نذری است. اگر برای پخت فسنجان به جای گوشت مرغابی یا اردک، به همان گوشت مرغ اکتفا کنیم، خرید 15 کیلوگرم مرغ به طور میانگین 150 هزار تومان خرج روی دست مان می گذارد.

فسنجان بدون رب انار اصلا مزه نمی دهد. رب انار برای نذری 100 نفره تقریبا سه کیلوگرم است که 60 هزار تومان هزینه دارد. مقدار پیاز مورد نیاز برای نذری فسنجان، چهار کیلوگرم است. این قلم که ارزان ترین ماده اولیه مورد نیاز برای تهیه فسنجان است، نهایتا هشت هزار تومان خرج بر می دارد.

با توجه به این که خورشت فسنجان بیشتر از بقیه خورشت ها حالت آبکی دارد، تزئین کردن برنج کمتر مورد توجه قرار می گیرد. با این حال نیم مثقال زعفران هم برای آماده کردن غذای نذری در نظر می گیریم که 20 هزار تومان خرج دارد. در نهایت اگر 40 هزار تومان خرج ظروف یکبار مصرف را هم کنار این مخارج بگذاریم، یک وعده چلوخورشت فسنجان برای یک هیئت 100 نفره، 900 هزار تومان خرج لازم دارد.

شله زرد؛ 340 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

نذری که حتما نباید پر خرج باشد؛ امام حسین نذری های کم خرج را هم از عزادارانش قبول می کند. 100 کاسه شله زرد نهایتا 340 هزار تومان خرج بر می دارد. چرا که کل برنج مورد نیاز برای پخت شله زرد پنج کیلوگرم است. مقدار شکر و نبات و گلاب لازم برای آماده کردن 100 کاسه شله زرد، هر کدام پنج کیلوگرم است. اصل خرج شله زرد هزینه بالای مغز بادام است که این روزها همراه بقیه خشکبار افزایش قیمت پیدا کرده است.

با توجه به این که این نذری 100 نفره یک کیلوگرم بادام لازم دارد، باید حدود 90 هزار تومان هزینه برای مغز بادام کنار بگذاریم. بعد از مغز بادام نوبت به زعفران می رسد. برای آماده کردن این نذری، دو مثقال زعفران لازم است که 80 هزار تومان خرج بر می دارد. یک بطری پنج لیتری گلاب نهایتا 45 هزار تومان قیمت خواهد داشت.

شکر را اگر به صورت فله ای از میادین تنظیم بازار تهیه کنیم، کیلویی چهار هزار تومان خرج دارد و اختصاص دادن 20 هزار تومان به شکر کفایت می کند. پنج کیلوگرم نبات خرج بیشتری لازم دارد و برای خرید آن باید 25 هزار تومان کنار بگذاریم. شله زرد 100 نفره، پنج کیلوگرم برنج لازم دارد که مقدار آن به خرید فله ای نمی رسد.

اگر تعداد پرس نذری را بیشتر کنیم، می توانیم برنج را به صورت فله ای و ارزان تر تهیه کنیم اما حالا مجبوریم دست کم کیلویی 15 هزار تومان برای خرید برنج خرج کنیم که 75 هزار تومان خرج روی دست مان می گذارد. کاسه یکبار مصرف را اگر به تعداد بالا تهیه کنیم، دانه ای 300 تومان در می آید و 30 هزار تومان خرج لازم دارد.

قیمت غذاهای نذری

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir