موج جدید آنفولانزای خوکی در ایران + راه‌های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

موج جدید آنفولانزای خوکی در ایران + راه‌های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

 

آنفولانزای خوکی از سری بیماری های واگیر دار است که اگر به موقع شناسایی و درمان نشود می‌تواند جان افراد را بگیرد، در سالهای گذشته موجی از این بیماری در ایران شیوع پیدا کرد که با هوشیاری مردم و پزشکان از بین رفت و کنترل شد.


به تازگی علائمی از این بیماری در شهر کردستان دیده شده است، معاون علوم دانشگاهی کردستان خبر داد: از بین 18 نفر از کسانی که مشکوک به آنفولانزای خوکی بودند آزمایشات مورد نظر انجام گرفت و در این میان 1 نفر از آنان به آنفولانزای خوکی دچار شده بود که در حال حاظر تحت مراقبت می‌باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: از سه نفری که دارای علائم شدید تنفسی بودند نمونه برداری آزمایشگاهی گرفته شد و برای بررسی بیشتر نمونه ها به آزمایشگاهی در تهران ارسال شد که جواب 2 نفر منفی ولی یک نفر مثبت اعلام شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حال عمومی فرد مبتلا خوب است، یادآور شد: علاوه بر این سه نفر از 15 نفر از افراد دیگر غیر از حجاج که دارای علائم این بیماری بودند نیز نمونه برداری شد که جواب تعدادی منفی بود و تعداد دیگری نیز هنوز مشخص نشده است.

بیدارپور با بیان اینکه قبل از اعزام حجاج به سرزمین وحی موارد بهداشتی برای آنها و مسئولان کاروان ها تشریح شد، گفت: همچنین قبل از ورود حجاج به کشور از طریق پیامک به آنان اطلاع رسانی شد که فاصله یک متری را با اطرافیان خود رعایت کرده و از روبوسی و دست دادن با آنان نیز خودداری کنند.

وی در ادامه به علائم ویروس آنفلوآنزای خوکی اشاره کرد و افزود: علائم اولیه مانند سرماخوردگی است اما آنفلوآنزای خوکی با درد شدید عضلانی، سرفه، گلودرد و تب شدید همراه بوده و آبرزیش بینی کمتری دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه این ویروس بیشتر از طریق عطسه و سرفه و دست زدن به اشیا آلوده منتقل می شود از افرادی که دارای علائم این بیماری هستند بویژه حجاج خواست از روبوسی کردن و دست دادن با دیگران خودداری کرده و فاصله حداقل یک متری را با اطرافیان خود رعایت کنند.

وی از مردم خواست ضمن نکات بهداشتی در این مورد به خبرهای غیررسمی و شایعات توجه نکنند ضمن اینکه اگر خبری مبنی بر پخش این ویروس در استان باشد به صورت شفاف از طریق رسانه های معتبر و رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.

آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفسی خوک‌ها است که از ویروس آنفلوآنزای نوع «A» نشات می‌گیرد.

راه های پیشگیری از آنفولانزای خوکی

درمان آنفولانزای خوکی

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir