رفتار هایی که موجب شاد زیستن کودکان میشود

رفتار هایی که موجب شاد زیستن کودکان میشود

برای همه ی ما مهم است کودکمان شاد باشد. چراکه داشتن فرزندی شاداب برای خانواده نیز بسیار ارزشمند است و مهم تر از آن کودک شاد از بیماری ها و افسردگی دور است. ما در اینجا برای سما روش هایی آورده ایم که از نظر روانشناسی کودک ثابت شده اند. توصیه های این مطلب یک تیر به دو نشان است چون با انجام آنها در روحیه خودمان تاثیر به سزایی خواهد گذاشت.

محبت کردن

محبت کردن یکی از روش های موثر برای شاد کردن دیگران و داشتن احساس بهتری نسبت به خود است. در یک آزمایش،کودکانی که خوراکی های خود را با دوستانشان تقسیم میکردند، شادتر از آن دسته از کودکانی بودند که خوراکی هایشان را به تنهایی می خوردند.

در آزمایشی دیگر نیز کودکان 9 تا 11 ساله ای که در طول هفته 3 کار محبت آمیز انجام داده بودند مثل کمک کردن به خواهر یا برادرشان برای نوشتن تکالیف یا در مرتب کردن رختخواب، شادی بیشتری را حس می کردند و از محبوبیت بیشتری در مدرسه برخوردار بودند.

زیاد خندیدن

خندیدن افراد خانواده را به هم نزدیکتر می کند.خندین بهترین درمان است. اگر در خانه و خانواده شما خیلی فضای خندیدن وجود ندارد، خیلی ساده با تهیه یک فیلم کمدی می توانید این نشاط را در خانه خود ایجاد کنید.

تحقیقات نشان داده اند هنگامی که فرد در جمع حضور دارد، 30 برابر بیشتر از حالتی که تنهاست، در او احتمال خندیدن وجود دارد، و هرچقدر روابط نزدیکتری با آن افراد داشته باشد این احتمال بیشتر می شود. در واقع خندیدن مانند چسبی است که افراد خانواده را نزدیک به یکدیگر نگه میدارد.

برای کودکانتان لطیفه تعریف کنید، یا کلیپ های خنده دار متناسب با سن آنها را پیدا کنید و برای خلاقیت هایی که در طنز از خودشان نشان میدهند، آنها را تشویق کنید.

به هوا پریدن

از جمله روش هایی که می توانید کودکانتان را به خنده بیاورید و شادشان کنید، پریدن، رقصیدن و جست و خیز کردن می باشد.

بدن ما دائماً سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند، که بر روی احساسات ما تأثیر گذار است. مادرها و پدرها معمولاً از اینکه به تنهایی جست و خیز کنند و بپرند، احساس خوشایندی ندارند، اما می توانند این کار را به همراه کودکانشان انجام دهند.ب رای جالب تر شدن این کار، آن را به یک بازی هیجان انگیز تبدیل کنید و از بچه ها بخواهید که یک لنگه پا از یک سر حیاط تا سر دیگر آن بپرند!

خودتان را از برق بکشید

چند لحظه دست از کار بکشید و با کودکان خود ارتباط برقرار کنید. خانواده های شاد آنهایی هستند که واقعا به یکدیگر حس نزدیکی می کنند، آنهایی که برای یکدیگر وقت میگذارند، از مشکلاتشان صحبت میکنند و همدیگر را در آغوش میگیرند. زمانی را به دور از موبایل، تبلت یا لپ تاپ خود در نظر بگیرید و به فرزندانتان بپردازید.

هنگام بازگشتن از مدرسه فرصت بسیار خوبی است تا نظر او را درباره هوا جویا شوید، قوه تخیل او را به کار بیندازید و از او سوال های هیجان انگیز درباره افکارش بپرسید. سعی کنید وعده شام را با خانواده خود سپری کنید، به هنگام خوردن غذا تمامی حواس خود را به فرزندانتان و صحبت های آنها بدهید و با موبایل خود کار نکنید!

قدردانی کردن

بهترین کاری که می توانید برای کودکان خود انجام دهید، این است که تشکر کردن و قدردانی کردن برای محبت ها و هدایای دیگران را به آنها بیاموزیم. باید تشکر کردن و قدردان بودن را از همین سن آموزش ببینند.

از کودکان خود بخواهید که بعضی از لحظه های ناب را در ذهن خود تصویر کنند. مثلا یک حوضچه زیبا در گرمای تابستان. این کار به آنها در به خاطر سپردن خاطرات و احساسات مثبت کمک می کند. برنامه های تفریحی خود برای روزهای آینده را یادداشت کنید، برای مثال پارک، فروشگاه یا شهربازی، و درباره آن به گفت و گو بپردازید.

تفریح بیرون از خانه

تفریح و بازی، هم برای بدن و هم برای ذهن کودک شما خوب است.گذراندن زمان و انجام فعالیت های بدنی در طبیعت باعث تقویت احساسات مثبت و بالا بردن روحیه شما و خانواده تان میشود.

سعی کنید برای دیدن مکان های تفریحی شهر یا کشوری که در آن زندگی می کنید برنامه ریزی کنید، همواره مکان های جدید را امتحان کنید، برای مثال به همه پارک های شهرتان بروید و یا به همراه خانواده هایی که کودکانی هم سن و سال کودکانشما دارند به صورت گروهی به تفریح بپردازید.

استقبال از افکار و ایده ها

با استفاده از چند تکنیک ساده می توانید قدرت تفکر و خوش بینی در جهان بینی کودکتان را تقویت کنید. سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید و تعصبات منفی را به کودکان خود منتقل نکنید، زیرا مغز ما مانند یک فیلتر بزرگ عمل میکند، و برای ادراک به دنبال الگوها می گردد.

یکی از روش های ساده برای تشویق و تقویت خوش بینی این است که با پاسخ های جالب و مثبت افکار کودکتان را در جهت خوبی راهنمود کنید.برای مثال هنگامی که کودک شما از گم شدن قطعه ای لگوی خود شکایت می کند، به او با خوشبینیتوضیح دهید که شاید کودک دیگری آن قطعه را پیدا کرده است و با آن یک خانه بی نظیر ساخته است!

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir