بیوگرافی صادق خان شهردار مسلمان لندن + عکس

بیوگرافی صادق خان شهردار مسلمان لندن + عکس

صادق خان مرد پاکستانی که به عنوان اولین شهردار مسلمان لندن انتخاب شد. او توانست با گرفتن 1310143 رای از رقبای خود پیشی بگیرد. با روی کار آمدن صادق، حزب کارگر بریتانیا توانست بار دیگر بر رقبای خود پیروز شود و البته این پیروزی به سادگی نبود و خیلی ها سعی در تخریب و شکست دادن آنها داشتند.

نخست وزیر بریتانیا به عنوان رهبر حزب محافظه کار تلاش بسیاری کرد تا با افراطی خواندن سیاستهای نامزد حزب کارگر مانع از پیروزی یک مسلمان به عنوان اولین شهردار شهر لندن شود اما در این مسیر شکست خورد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از دیلی تلگراف،‌ انتخاب صادق‌خان به عنوان شهردار لندن در ساعات اولیه روز شنبه کمک بزرگی به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بود زیرا این حزب توانست با وجود شکست بی‌سابقه در اسکاتلند در انگلیس همچنان پابرجا به فعالیت خود ادامه دهد.

صادق خان1310143 رای را تصاحب کرد که این میزان بیشترین رایی است که تا کنون یک شهردار در لندن موفق به کسب آن شده است. شهردار جدید لندن 57 درصد از کل آرا را تصاحب کرد و در مقابل گولداسمیت به عنوان رقیب وی 43 درصد از آرا (994614 رای) را به خود اختصاص داد. میزان مشارکت مردم در انتخابات نیز 45.6 درصد اعلام شد که در مقایسه با حضور 38 درصدی مردم در انتخابات 2012 افزایش قابل توجهی به شمار می‌رود.

نکته جالب انتقاد مقامات ارشد حزب محافظه‌کار از سیاستهای این حزب همزمان با آغاز شمارش آرا بود. حتی خواهر خود گولداستمیت نیز از ادعاهای مکرر نامزد محافظه‌کاران و دیوید کامرون به عنوان نخست‌وزیر از نگرش صادق خان نسبت به افراط‌گرایان ناراضی بودند.

استیو هیلتون، مدیر راهبردی سابق کامرون نیز در مصاحبه با بی‌بی‌سی تاکید کرد گولداستمیت با طرح چنین موضوعاتی برچسبی زننده را به محافظه‌کاران نسبت داده و همین مسئله باعث شکست وی شده است.

صادق‌خان پس از انتخابات به عنوان شهردار لندن با بیان اینکه هرگز تصور نمی‌کرده فردی مانند وی به این سمت انتخاب شود به انتقاد ضمنی از رقیب خود پرداخت و گفت: بسیار خوشحالم که لندن امید را بر ترس و اتحاد را بر اختلاف ترجیح داد. در این شهر مشخصا از سیاست ترس استقبال نمی‌شود.

این نتایج شکست بزرگی برای دیوید کامرون، به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا نیز به شمار می‌رود که بیش از یک بار از استراتژی صادق‌خان در مجلس عوام انتقاد کرده بود. انتقادات محافظه‌کاران حتی به بعد از اعلام نتایج نیز کشیده شد؛ زمانی که یکی از اعضای تیم پاول گولدینگ همزمان با سخنرانی صادق خان در  ساختمان شهرداری با پشت کردن به وی فریاد زد : بریتانیا یک شهردار افراطی دارد.

جرمی کوربین در پایان انتخابات که نتایج آن در سراسر بریتانیا به اندازه‌ای ناامید کننده نبود تا شرایط برای کودتا علیه وی به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار را فراهم سازد به صادق خان تبریک گفت. وی در سخنرانی خود در جمع فعالان در شفیلد گفت:همه در سراسر انگلیس شب گذشته شاهد پیش‌بینی‌هایی مبنی بر از دست دادن شوراها بودیم. اما این اتفاق رخ نداد. ما مقاومت کردیم و شاهد افزایش حمایت‌ها در بسیاری از مناطق بودیم.

با اینحال دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر بریتانیا سعی داشت شکست حزب کارگر در اسکاتلند را پررنگ جلو داده و دراین باره گفت که دو سال پیش تصور چنین اتفاقی را نداشت. وی حزب کارگر را به عدم درک مناسب از وضعیت قشر کارگر و اصرار به ادامه سیاستهای اقتصادی ناکارامد متهم کرد.

با وجود این ادعاها نمی‌توان به شکست محافظه‌کاران و دولت از حزب کارگر به عنوان رقیب اصلی خود در پایتخت انگلیس به سادگی گذشت. انتخاب یک مسلمان به عنوان شهردار لندن به مذاق بسیاری از سران دولت بریتانیایی خوش نیامده است.

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir