وفاداری به معنای واقعی را تداعی کنید

وفاداری به معنای واقعی را تداعی کنید

 همه ی جهان هستی بر پایه وفا و وفادری بنا شده است. به این دلیل که اگر امید وفادار بودن افراد نباشد، هیچ مجردی به خانه بخت نمی رود، هیچ کاسبی جنس امانت نمی دهد، هیچ ضامنی تقاضای ضمانت بانک را تأیید نمی کند و... . در کل مسئله وفاداری تنها یک مسئیله زناشویی نیست ولی یکی از اصلی ترین کاربردهای بحث وفاداری در مسائل زناشوییست و تقریبا در تمام فرهنگ ها از وفا در زندگی به عنوان یک چیز فراتر از وظیفه یاد میکنند. با خواندن این مقاله باهم نحوه قوی کردن پیمان وفاداری را یادمیگیریم.

وفاداری کجاست؟
داستان برادران حضرت یوسف را به خاطر دارید؟ 10برادر بی وفا! اما طرف دیگر داستان یك برادر است كه علمدار امام حسین(ع)در كربلاست و به خاطر وفاداری اش به تنهایی مثل یك لشكر پشت امام خودش ماند. بی وفایی و وفاداری اینطور كمیت و كیفیت آدم ها را برای هم تغییر می دهد. بی وفایی، پایبندی آدم ها را برای ایستادن به خاطر ارزش هایشان كم می كند، طوری كه ممكن است همه خوبی هایشان را پایمال كند. به نظرتان وضعیت امروز ما در برابر ولی خدا شبیه برادران حضرت یوسف است یا علمدار باوفای كربلا؟
در آزمون وفاسنجی نمره شما چند است؟
اطلاع از بعضی شرایط و وعده ها، امكان شناخت باوفاها و بی وفاها را آسان می كند.وسط معركه كربلا، از طرف سپاه دشمن یك امان نامه برای حضرت ابوالفضل آوردند اما ایشان برای مطالعه و خواندن نامه مذكور هم پا پیش نگذاشتند. وقتی هم كه در خلوت و با زحمت توانستند خودشان را به رودخانه فرات برسانند باز هم دلشان نیامد امام شان تشنه باشد و ایشان سیراب و در تنهایی هم از آب گذشتند و مشك آب را به طرف خیمه ها بردند. درسی كه از رفتار حضرت عباس می شود گرفت این است كه در دوستی های تان مراقب باشید فردی را انتخاب كنید كه چه در حضور و چه در غیاب شما یك رفتار ثابت را پیشه می كند كه این ویژگی اخلاقی از شاخصه های وفاداری است. فردی كه بخواهد تأیید همه را داشته باشد از نزدیكی و ارتباط با هیچ آدمی نمی گذرد. وعده های افراطی دادن، بی وفا بودن به سایر افراد، دروغگویی و خیانت در امانت از ویژگی های اشخاصی است كه در معرض بی وفایی كردن هستند. 3 خط قرمز بزرگ در سفارشات اسلام وجود دارد كه می تواند ملاك افراد برای سنجش رفتارهای شان درباره وفاداری باشد:1- نیكی به پدر و مادر چه مسلمان باشند یا كافر 2- ماندن بر سر قول و قراری كه خودتان مشخص كرده اید 3- وفای به عهد و برگرداندن امانت به كافر یا مسلمان.

 

وفاداری به معنای واقعی را تداعی کنید

اطلاع از بعضی شرایط و وعده ها، امكان شناخت باوفاها و بی وفاها را آسان می كند‎

 

چطور وفادار باشیم؟
رفتار ارزشمند وفاداری كه می تواند نسبت به خدا، افراد جامعه و خودتان باشد مرتبه های زیادی دارد.در هر نمره ای از وفاداری كه هستید بازهم لازم است به خودتان تمرین رشد دهید. از این راه ها برای رشد یا اصلاح خودتان و دیگران كمك بگیرید.
*سرم بره، قولم نمیره
به قول شاعر عزیز شهریار:« او وفای عهد را با سر كند اما ولی/خون دل از كوفیان بی وفا دارد حسین». این ضرب المثل كه سرم بره، قولم نمیره با استناد به این شعر و وفای به عهد امام حسین(ع) با خدا معروف شده است.مثل یك قانون مهم این جمله را در حرف و عمل برای خودتان تكرار كنید كه «سرم بره، قولم نمیره» البته منظور ما قول های صحیح است.
*پیامد زیر قول زدن را بدانید
افرادی كه نمی دانند چقدر كارهایشان بر دیگران اثر دارد و مهم است،معمولا افرادی هستند كه بدقولی می كنند. هرقدر بتوانید هدفی یا موضوعی را برای خودتان جدی تر و مهم تر نشان دهید و پیامد زیر قول زدن را مشخص و روشن بدانید به قول هایتان بیشتر عمل می كنید.
*از دوست بپرسید چرا می شكند؟
احساس غریبی، حس تعهد و وفاداری را كم می كند. اگر برایتان مهم است كه بی وفا و بدقول نباشید، احساس محبت به موضوع قول و قرارتان را تقویت كنید.شاید شاعری كه گفت: «بیگانه اگر دل شكند حرفی نیست/از دوست بپرسید چرا می شكند؟» اشاره ای به همین موضوع داشته باشد كه دوستی بین 2 طرف واقعی نشده. همسرانی هم كه بخواهند نسبت به هم وفاداریشان بیشتر شود، باید احساس نزدیكی به یكدیگر را در خود و زوجشان تقویت كنند.
*موانع شخصی بی وفایی تان را كشف كنید
اگر مصمم هستید تا درجه باوفایی تان را رشد دهید، موانع شخصی بی وفایی تان را كشف كنید. ممكن است روحیه توقع افراطی، بی نظمی، تداخل زیاد كارها و وعده هایی كه می دهید، عدم خودشناسی دقیق، اطلاعات كم تان از نیازهای دیگران، عدم شناخت وظایفتان، توان جسمی كم و... زمینه كم كاری شما باشد.
*رابطه داد وستدی ممنوع
قدم اول رابطه ها را دادوستدی برندارید؛ مثلا اینكه تو خوبی نكردی، من هم تلافی كردم. تو برام تب كن تا من برات بمیرم و... . این نوع روش ها به مرور طرف مقابل را عادت می دهد كه فقط تا زمانی كه شما خوب هستید او هم پای شما بماند.
*دوری دوستی نمی آورد
اجازه ندهید ضرب المثل اشتباه «دوری دوستی می آورد» بین تان فاصله بیندازد و در حد امكان رابطه احترام آمیز یا محبت آمیزتان را یادآوری كنید.
*قدردانی کنید
قدرشناس باشید تا روحیه وفاداری بتواند جان بگیرد. فردی كه احساس كند تلاش هایش به جایی نمی رسد، مدتی بعد، از ادامه راه خسته می شود. قدردانی شما از دوستان و اطرافیان وفادارتان می تواند روحیه آنها را به حفظ این اخلاق تشویق كند.
برای وفادار ماندن همسرچه کنیم؟
3 خط قرمز بزرگ در سفارشات اسلام وجود دارد كه می تواند ملاك افراد برای سنجش رفتارهای شان درباره وفاداری باشد:1- نیكی به پدر و مادر چه مسلمان باشند یا كافر 2- ماندن بر سر قول و قراری كه خودتان مشخص كرده اید 3- وفای به عهد و برگرداندن امانت به كافر یا مسلمان

قرار گرفتن در یک رابطه زناشویی متعادل کار ساده ای نیست، اما زوج های سالم می دانند که چگونه فراز و نشیب ها را طی کنند و چطور بحران های احتمالی را مدیریت کنند. با دقت کردن به این راهکارها و به کار بستن آنها، می توانید رابطه تان را با همسرتان ماندگار و شاد نگه دارید.
*آزادانه گفت و گو کنید
تحقیقات نشان می دهند در تشخیص اینکه کدام زوج ها خوشحال می مانند، روش ارتباط مهم تر از سطح تعهد، خصوصیات شخصی و استرس است. زوج های سالم از بحث و کشکمش دوری نمی کنند، بلکه آنها می دانند چگونه مرزهای ارتباط را باز نگه دارند. زوج های شاد می دانند بهترین گفت وگوها بدون تلفن و لب تاپ و تبلت پیش می رود.
*جزئیات را ببنید
گفتن عباراتی مانند «لطفا» یا «سپاسگزارم» نباید فقط مختص محل کار باشد. رفتار مودبانه با فردی که بیست سال است با او زندگی می کنید هم بسیار مهم است. همان احترامی که به یک مهمان می گذارید، برای همسرتان نیز قائل باشید.
*به سفر بروید
مطالعات نشان می دهند زوج هایی که با هم ورزش می کنند نه تنها سالم ترند، بلکه از ازدواج شان نیز رضایت بیشتری دارند. روان شناسان اذعان می دارند که اگر شما با هم ورزشی هرچند ساده را تمرین کنید، نسبت به هم بیشتر احساس عشق و علاقه می کنید.یک مسافرت دونفره برای کسب آرامش باعث می شود انرژی بیشتری برای زندگی مشترک داشته باشید.
*بخندید
متخصصان می گویند لبخند و خندیدن باعث می شود احساس بهتری داشته باشید، حتی اگر به زور باشد! پس حتی اگر شما و همسر عزیزتان روز سختی را هم سپری کرده اید، سعی کنید بی هیچ دلیلی بخندید. عمل فیزیکی خندیدن، شما را شادتر و سالم تر خواهدساخت.
شما و همسرتان با هم عمر گذرانده اید، اگر بخواهید رابطه شادتان را تا پایان عمر داشته باشید، نباید به چروک ها، شکم شل و آویزان و کچلی اهمیت بدهید. مهم نیست که هرکدام از شما چقدر پیر، فرسوده یا چروکیده شده اید، همیشه در پاسخ به این سوال که چطور به نظرمی رسم، بگویید: تو زیبایی و من دوستت دارم.

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir