ماجرای حرکات عجیب مژگان صابری و بیماری اوتیسم او بازیگر شعله ور

ماجرای حرکات عجیب مژگان صابری و بیماری مژگان صابری

بیماری مژگان صابری,حرکات عجیب مژگان صابری,تمسخر مژگان صابری

در کنفرانس خبری جشنواره فیلم فجر، عوامل فیلم سینمایی شعله ور و خبرنگاران حضور داشتند. در این کنفرانس خبری، مژگان صابری یکی از بازیگران فیلم شعله ور از ابتدای نشست، حرکات عجیبی را انجام میداد و شال خود را عقب و جلو می کشید و یا دستش را زیر چانه اش می انداخت که در این بین سوژه خبرنگاران شده بود و فیلم ضبط شده از این کنفرانس در شبکه های اجتماعی نیز پخش گردید.

تمسخر مژگان صابری

دیری نگذشت که این فیلم در شبکه های اجتماعی دست به دست کاربران شد و حرف و حدیث ها و تمسخر مژگان صابری شروع شد. بدون اطلاع از اینکه بیماری مژگان صابری چیست؟ همه شروع به قضاوت در مورد او کردند و این اولین باری نیست که این اتفاق می افتد و در واقع کار ما ایرانی ها سوژه کردن این و آن شده بدون آنکه به عواقب کار زشت خود فکر کنیم!

بیماری مژگان صابری,حرکات عجیب مژگان صابری,تمسخر مژگان صابری

اوتیسم مژگان صابری

خبرنگاران که در ابتدا نمی دانستند ماجرا از چه قرار است، تصور می کردند مژگان صابری چیزی مصرف کرده است و یا در حال ژست های مختلف است. اینستاگرام و فیس بوک و توییتر و همه شبکه های اجتماعی که ما در آنها فعالیت می کنیم پُر شد از این اخبار تمسخر مژگان صابری تا اینکه خبر به خود مژگان صابری رسید و مطلع شدیم دلیل این حرکات او اوتیسم بوده است ! ما ماندیم و یک دنیا شرمساری بخاطر حرف هایی که در یک روز و چند ساعت قبل می گفتیم!

بیماری مژگان صابری,حرکات عجیب مژگان صابری,تمسخر مژگان صابری

بعد از انتشار خبر اوتیسم مژگان صابری، عده ای پست هایشان را هرچه سریعتر پاک کردند و عده ای هم با ابراز شرمساری، عذرخواهی کردند و عده ای که همیشه در صحنه هستند، فرمودند چرا باید چنین شخصی در جایگاه یک بازیگر حضور پیدا کند و چرا ما که عمری است به مسخره کردن این و آن پرداخته ایم، نباید یک بار مورد توجه واقع شویم ! آخر ما دست به دامان هرکه می شویم، بازهم گویی فایده ای ندارد . . .

واکنش رضا رشیدپور به حرکات عجیب مژگان صابری

رضا رشیدپور درباره انتشار و دست به دست شدن تصاویر پیاپی از مژگان صابری و به استهزا کشیدن او در کنفرانس خبری گفت : یاد بگیریم استهزا نکنیم و زود قضاوت نکنیم ، شاید یک سری دلایلی دارد که من در روزهای آتی آن را توضیح دادم. چه بسا قضاوت های ما عواقب بدی برای فرد داشته باشد ؛ آنهایی که رفاقتی با ما دارند و لطفی به ما می کنند، جلوی این حواشی را بگیرند و به این نکته ما توجه کنند. به همین مقدار سربسته بسنده می کنم.

بیماری مژگان صابری,حرکات عجیب مژگان صابری,تمسخر مژگان صابری

چه چیزی باید در مورد بیماری مژگان صابری بدانیم ؟

بیماری مژگان صابریاوتیسم ” می باشد و در طی چندین سال گذشته دامنه اطلاع رسانی درباره این بیماری گسترش بیشتری یافته و کم و بیش این بیماری را می شناسند. بهتر است به جای اینکه این همه زمان صرف کنیم و تلاش کنیم تا شخصی را مورد تمسخر قرار دهیم و یا نظرات کارشناسانه خود را در مورد اینکه چرا باید مژگان صابری و یا هر شخص دیگر با چنین وضعیتی در جایگاه یک بازیگر فعالیت کند، کمی هم به مطالعه بیشتر روی آورده ، تا بتوانیم تفاوت بیماری اوتیسم را از مصرف مواد مخدر و توهم زا تشخیص دهیم.

تا کی قرار است انگشت اشاره خود را به سمت شخصی نشانه بگیریم و شروع کنیم به قصه بافی در مورد شخص و مهم تر از آن پیش داوری کنیم و قضاوت زودهنگام همیشه ما را به چاله بیندازد و شرمساری را در پی داشته باشد ؟ بسیاری از افرادی که بیماری اوتیسم را دارند، خودشان می توانند تصمیم بگیرند و عمل کنند. سهم آنها از فرصت ها و امکانات اجتماعی نیز به اندازه سهم تک تک افراد جامعه است و به صرف اینکه معلولیت یا شرایطی متفاوت دارند، نباید از هستی اجتماعی ساقط شوند. در کنار این تمسخرها و حرف پراکنی ها، عده ای نیز اوتیسم را درک می کنند و می شناسند.

بیماری مژگان صابری

محمد امین اکرمی

۱۶ بهمن ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی