ماجرای تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی / عدم آمادگی یا بحث مادی ؟

ماجرای تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی

مصدومیت کیانوش رستمی,تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی,ماجرای مصدومیت کیانوش رستمی

کیانوش رستمی پس از قهرمانی در المپیک ریو ۲۰۱۶ ، خواستار برگزاری تمریناتش جدا از سایر ملی پوشان شد. این موضوع مخالفت سرمربی سجاد انوشیروانی را برانگیخت و در نهایت با استعفای وی همراه شد. سجاد انوشیروانی در یکی از نشست های مطبوعاتی درباره کیانوش رستمی گفت او شانسی برای حضور در رقابت‌ های آسیایی و بازی‌ های کشور های اسلامی ندارد.

مصدومیت کیانوش رستمی,تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی,ماجرای مصدومیت کیانوش رستمی

از زمانی که انوشیروانی این حرف را زد تا زمانی که استعفا داد، چند ماه بیشتر نگذشت ؛ این پایان ماجرا نیست و بعد از انتخاب بیرانوند به عنوان سرمربی تیم ملی؛ رستمی باز هم همین مسیر را ادامه داد و تمریناتش را به تنهایی پیگیری کرد و حتی در مرحله نهایی رکوردگیری ملی‌ پوشان برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ آمریکا هم شرکت نکرد.

این موضوع اعتراض تعدادی از همراهانش را برانگیخت اما در نهایت این رستمی بود که بلیط آمریکا را با هر سختی که بود، بدست آورد. چند هفته قبل از شروع مسابقات زمزمه‌ هایی مبنی بر احتمال عدم حضور این وزنه‌ بردار در مسابقات جهانی منتشر شد، عده‌ ای دلیل آنرا مصدومیت و عده‌ای هم عدم آمادگی رستمی بیان می‌کردند؛ موضوعی که منبع آن مشخص نبود و تنها دهان به دهان می‌چرخید و هر بار هم رستمی با قاطعیت آن را رد می‌کرد.

مصدومیت کیانوش رستمی,تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی,ماجرای مصدومیت کیانوش رستمی

این مسئله که منبع این شایعات از کجا بوده و چه کسی آغاز کننده آن بوده و چه دلیلی برای آن داشته و آیا هدفی از پیش طراحی شده بوده، هنوز که هنوز است بر ما پوشیده است، اما موضوع مهم‌‌ تر نحوه استفاده و یا حتی سو‌ استفاده کیانوش از این جریان مرموز بود.

رئیس فدراسیون : مصدومیت کیانوش رستمی شایعه ای بیش نیست!

علی مرادی، رئیس فدراسیون در همان زمان در واکنش به شایعه آسیب دیدگی کیانوش رستمی و غیبت او در رقابت‌های جهانی گفت: اصلا چنین بحثی نیست و کیانوش وضعیت آمادگی خوبی دارد. چند روز پیش او توانست رکورد ۱۷۰ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۱۰ کیلوگرم را در دو ضرب به ثبت برساند.

رستمی که بواسطه تنهایی تمرین کردنش تا پیش از حضور روی تخته مسابقات جهانی کسی اطلاعی از میزان آمادگی‌ اش و حتی شرایط بدنی‌ اش نداشت؛ بلافاصله بعد از رسیدن به آمریکا با انتشار تصاویری مدعی شد که پزشک مسابقات بعد از معاینه، به او تاکید کرده است که بدلیل پارگی که در رباط پشت پایش و پارگی تاندون زانویش ایجاد شده نمی‌تواند وزنه بزند و اگر روی تخته برود مسئولیت این کار با خودش است؛ موضوعی که همان زمان هم باورش سخت بود.

مصدومیت کیانوش رستمی,تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی,ماجرای مصدومیت کیانوش رستمی

البته نقض هایی هم در صحبت‌ های رستمی مشهود بود از جمله اینکه محل مصدومیت و آسیب‌ دیدگی در موارد مختلف متفاوت بود؛ او در جایی دیگر در مورد این که پارگی رباط زانویش واقعیت دارد یا خیر، تصریح کرد: این مسئله واقعیت دارد و رباط بالای زانوی من پاره شده است.

کیانوش رستمی : نه می توانم بایستم و نه می توانم بنشینم

کیانوش رستمی در مورد شرایط مصدومیتش پیش از آغاز مسابقات جهانی در آمریکا گفته بود: بعد از تمرین ۲ روز پیش درد شدیدی در زانویم احساس کردم. پزشک مسابقات هم وقتی من را معاینه کرد و گفت بالای رباط زانویم پاره شده و پایین آن هم خون مردگی شده است. دکتر به من گفت هیچ تضمینی نیست که روز مسابقه با شرایط خوب روی تخته بروم.

از روز گذشته نه می‌توانم بنشینم و نه بایستم، حالا باید ببینم روز مسابقه چه پیش می‌آید و خدا چه می‌خواهد. من اگر با این شرایط روی تخته هم بروم به خاطر مردم است؛ من خاک پای مردم هستم و می‌خواهم برایم دعا کنند. باید به فکر سلامتی‌ ام هم باشم، اما امیدوارم بتوانم روی تخته بروم.

در هر صورتی که بود رستمی روز مسابقات روی تخته آمد و به نسبت شروعی امیدوار کننده هم داشت. وی در حرکت یک ضرب موفق شد با ۱۷۴ کیلوگرم و یک کیلو کمتر از وزنه‌بردار شیلیایی به مدال نقره برسد، اما در حرکت دوضرب هر ۳ بار وزنه‌های ۲۱۲ و ۲۱۵ کیلوگرمی را به زمین انداخت تا اوت شود، موضوعی که نخستین بار برای او در ۱۰ سال‌ اخیر رخ می‌داد. هر چند که همان زمان هم عده زیادی از کارشناسان معتقد بودند رستمی با توجه به اختلافی که در یک ضرب با حریفان ایجاد کرده بود، می‌توانست با انتخاب وزنه‌های سبک‌تر در دوضرب ابتدا مدالش را مسجل کند و سپس به فکر رقابت برای کسب مدال طلا باشد.

مصدومیت کیانوش رستمی,تظاهر به مصدومیت کیانوش رستمی,ماجرای مصدومیت کیانوش رستمی

البته عده‌ای هم در آن زمان مدعی بودند که رستمی به دلیل اختلافاتی که با فدراسیون پیدا کرده، نمی‌خواسته نقشی در امتیازآوری برای تیم ایران و رسیدن به عنوان قهرمانی جهان برای نخستین بار داشته باشد؛ ادعایی که هیچ‌گاه ثابت نشد و از سوی هیچکدام از طرفین هم تأئید نشد.

اما موضوع حیرت‌آور وزنه‌ زدن رستمی در این مسابقات بود؛ اینکه چطور وزنه‌برداری با وجود پارگی رباط، توان بالا بُردن چنین وزنه‌هایی سنگینی را دارد؛ حتی به خاطر مردم! موضوعی که هیچکدام از اساتید علم پزشکی هم توان اثبات آنرا از نظر پزشکی ندارند.

این مسئه که یک ورزشکار با توجه به مصدومیتی که دارد، بخاطر عشق به مردم و پرچم کشورش وزنه های به آن سنگینی را بالای سر ببرد ، قابل تقدیر است اما اینکه چه علتی باعث ناکامی کیانوش رستمی در مسابقات جهانی آمریکا شد ، موضوعی است که باید به دقت توسط مسئولان رسیدگی شود.

مصدومیت کیانوش رستمی

محمد امین اکرمی

۱۱ بهمن ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی