احتمال زلزله در تهران | خطر جدی وقوع زلزله مجدد در تهران

احتمال زلزله در تهران | خطر جدی وقوع زلزله مجدد در تهران

پس از وقوع زلزله های متعدد در سراسر ایران نظیر سرپل ذهاب، مشهد، تهران و سایر شهر های کشور ، نظرات کارشناسان زلزله شناسی را در مورد احتمال وقوع مجدد زلزله در ایران بررسی کردیم . در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم خطر جدی برای وقوع زلزله مجدد در تهران و سایر شهر ها وجود دارد یا خیر.

احتمال وقوع زلزله در تهران,احتمال زلزله در تهران,وقوع زلزله در تهران

نظر کارشناسان بر این عقیده است که باید احتمال وقوع زلزله ۷ ریشتری در گسل شمال تهران را بعد از وقوع زلزله ۲۹ آذرماه خطری جدی دانست. قابل توجه است تهران باید برای دو نوع زلزله احتمالی بزرگ مهیا باشد، زلزله‌ ای که به دلیل حرکت گسل‌های زیر شهر به وقوع بپیوندد و زلزله‌ ای که در فاصله‌ ای دورتر از تهران رخ دهد. البته کارشناسان معتقدند گسل فیروز کوه ربطی به گسل های تهران ندارد و احتمال زلزله در تهران پس از این زلزله وجود ندارد.

دیدگاه مهدی زارع درباره احتمال وقوع زلزله ۷ ریشتری در تهران

مهدی زارع با اشاره به اینکه میزان احتمال زلزله در تهران به موضوع بازه زمانی زلزله‌ بستگی دارد، گفت: هر ۳۵۰۰ سال یک‌ بار زلزله‌ ای مهم در گسل شمال تهران اتفاق می‌افتد و آخرین زلزله به ۳۲۰۰ سال قبل بر می‌گردد. به دنبال آنچه محاسبه کرده‌ایم بر اساس تغییرات ایجاد شده روی زمین گسل شمال تهران بر اثر زلزله ۲۹ آذر ماه اختلاف تنش روی انتهای غربی این گسل ۵ بار افزایش پیدا کرده و انتهای شرق گسل اشتهارد نیز همین میزان تنش را داشته است.

احتمال زلزله در تهران از یک دهم درصد به دو دهم رسیده و می‌ توان گفت که احتمال بروز زلزله ۷ ریشتری روی گسل شمال تهران ۲ برابر شده است. مدیر گروه مهندسی زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاکید کرد : هم‌اکنون افزایش تنشی در گسل شمال تهران مشاهده می‌کنیم به‌ویژه در منطقه وردآورد یا غرب تهران که با فرونشست زمین به دلیل پمپاژ آب همخوانی دارد.

زلزله ۴ ریشتری تهران و نگرانی های بوجود آمده

احتمال وقوع زلزله در تهران,احتمال زلزله در تهران,وقوع زلزله در تهران

بعد از زلزله ۵٫۲ ریشتری هفته‌ ی گذشته تهران، نگرانی‌هایی از این بابت وجود داشت که این زلزله پیش لرزه یک زلزله بزرگ دیگر باشد و با توجه به اینکه در گسل اشتهارد در شمال غربی تهران رخ داده بود، باعث شود گسل شمال تهران را نیز فعال کند ؛ اما بعد از زلزله ۵٫۲ پس‌ لرزه‌ های قوی‌ تری نیامد تا مشخص شود این زلزله اصلی بوده یا پیش‌لرزه.

بر همین فرض زمین‌لرزه ۴٫۲ ریشتری دیشب یک پیام مهم داشت که این زلزله پس‌ لرزه زلزله‌ ی هفته پیش تهران بود. با این تفاسیر خوشبختانه زلزله‌ ی هفته پیش، زلزله اصلی بوده و پیش‌ لرزه‌ ی زلزله‌ ی برزگ‌ تری نبوده است.

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌ شناسی با رد شایعه احتمال وقوع زلزله ۱۰ ریشتری در تهران گفت به طور کلی اصلا پتانسیل زلزله ۱۰ ریشتری وجود ندارد.

رئیس مرکز لرزه نگاری در خصوص احتمال زلزله در تهران چه می گوید ؟

مرادی رییس مرکز لرزه‌نگاری در گفت‌ و گو با شبکه خبر با اشاره به زلزله ۵٫۲ ریشتری تهران، کانون زلزله را در نزدیکی ملارد عنوان کرد و گفت : گسل اشتهارت فعال شده است و از این رو بهتر است مردم البرز و غرب تهران موارد ایمنی را رعایت کنند. او در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال پس لرزه وجود دارد، اظهار کرد : با توجه به شدت زلزله، نمی‌توان گفت پیش لرزه بوده یا زلزله اصلی؛ احتمال وقوع زلزله و پس‌لرزه‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره این که احتمال زلزله در تهران وجود دارد یا خیر گفت : احتمال پس‌لرزه‌ها وجود دارد، اما تمامی دستگاه‌ها در آماده باش قرار گرفته‌اند. مردم عزیز دقت داشته باشند که آرامش خود را در اینگونه لحظات حفظ کنند و به توصیه کارشناسان لرزه نگاری گوش فرا دهند و از اقدامات خودسرانه که جان خود و اطرافیان شان را به مخاطره بیاندازد ، دوری کنند.

احتمال وقوع زلزله در تهران

محمد امین اکرمی

۳ بهمن ۱۳۹۶

مطالب پیشنهادی